kościół murowany,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego

Przemęt

Siedziba gminy Przemęt, powiat wolsztyński. Liczy około 1500 mieszkańców. Wieś usytuowana ok. 19 km na południowy wschód od Wolsztyna.

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Jeżeli ustnym podaniom, czyli tradycyi miejscowej wiarę damy, Przemęt już w dziesiątym wieku miejscem był obronnem. W wojnie albowiem Henryka I cesarza z Słowianami nadorzańskiemi okoliczni włościanie schronienia przed Niemcami w Przemęcie szukać mieli. Warownia ta od przyjęcia uchodzących, Przyjętem, a później Przemętem nazwana została. Historyczne wspomnienia tego miejsca, lubo daleko późniejsze, sięgają przecież XIII wieku. (…).
W końcu XIV lub XV wieku, wieś ta przeszła w ręce zakonników reguły ś. Bernarda, czyli cystersów, którym Benjamin książę głogowski w przyległej wsi Wieleniu klasztór był zbudował.
W roku 1417 przemieszkiwali jeszcze Cystersi w Wieleniu, już przecież posiadali Przemęt, jak świadczy list króla Władysława Jagiełły pisany do generała wielkopolskiego, w którym mu zaleca, aby Cystersów w Wieleniu bronił od napaści dziedzica wsi Siekowa, który im się w granice ich od Przemętu wdzierał. W następnym roku przenieśli się księża Cystersi z Wielenia do Przemętu. Podobna jest do prawdy, że w tymże czasie obronne mury zamku przętskiego przekształcone zostały stosownie do nowego przeznaczenia tego budynku, tyle przynajmniej jest pewne, że od tego czasu nigdzie w historyi o zamku przemętskim wzmianki nieznajdujemy. (…) W ostatnich latach XVIII wieku miasteczko Przemęt na wieś obrócone zostało.

Szlakiem Edwarda Raczyńskiego

Pocysterski zespół klasztorny

Z dawnego założenia klasztornego Cystersów zachował się barokowy kościół pw. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1651-1690, oraz pozostałości budynków mieszkalnych. W roku 1742 świątynia została częściowo zniszczona przez pożar i ponownie odbudowana w latach 1758-1759. Fragmenty dawnych zabudowań klasztornych pochodzących z XVII wieku znajdują się po południowej stronie kościoła.

Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła.

Pierwotnie gotycki obiekt parafialny przebudowany w połowie XVII i XVIII wieku. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Wewnątrz rokokowe wyposażenie z 1770 roku.

Kościół cmentarny pw. św. Andrzeja.

Cmentarny kościół pw. św. Andrzeja z XIX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version