kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  pałac,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Przybysławice i Pogrzybów

Zespół wsi Przybisławice oraz Pogrzybów z krajoznawczego punktu widzenia trzeba traktować jako jedną miejscowość, gdyż granic wsi nie sposób rozróżnić. Zabudowa tych dwóch miejscowości niejednokrotnie nawzajem się przenika, a więzi historyczne są tak duże, że postanowiłem je omówić na wspólnej stronie. Przybysławice oraz Pogrzybów liczą razem ok. 1200 mieszkańców.

Historia

Pogrzybów wzmiankowano po raz pierwszy w 1213 roku w związku z nadaniem dóbr klasztorowi w Ołoboku przez Władysława Odonica. W XVI wieku majątek Pogrzybowskich, od 1612 własność Daźdźboga Karnkowskiego, starosty bobrownickiego i odolanowskiego. Karnkowscy byli właścicielami wsi do lat 30. XIX wieku. W czasie Wiosny Ludów krótko stacjonowała tu polska Szkoła Podchorążych. W latach 1861-1894 własność Niemojowskich, później dobra nabyła pruska Komisja Kolonizacyjna.

Kościół w Pogrzybowie

Klasycystyczny kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany w latach 1801-1806 z fundacji dziedzica Rafała Karnkowskiego. Na szczycie fasady frontowej płaskorzeźby św. Piotra i Pawła. W zwieńczeniu kamienna figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wewnątrz ołatrze z ornamentyką stiukową. Cennym wyposarzeniem świątyni jest chrzcielnica pochodząca z XVII wieku. Kościół otoczony jest murem z XIX wieku.

Pałac w Przybysławicach

Pierwotnie późnobarokowa rezydencja została wzniesiona w połowie XVIII wieku. Około 1848 roku dokonano przebudowy dla Niemojowskich. Na początku XX wieku dokonano kolejnej przebudowy związanej z adaptacją na szkołę. Elewacje otynkowane ze skutym detalem architektonicznym. Do niedawna jako własność gminy Raszków pełnił funkcję mieszkań, a stan obiektu pozostawiał wiele do życzenia. Szczęśliwie w 2018 roku ruszyła modernizacja pałacu oraz jego adaptacja na instytucję kultury. Projektantem przebudowy jest Władysław Podonowski.

„Legenda pogrzybowska głosi, że na terenie byłego kompleksu pałacowego Niemojowskich urzędują dwa duchy: pałacowy i parkowy. Według opinii naocznych świadków zjawa pałacowa powiązana jest z osobą Eleonory ze Skórzewskich Niemojowskiej- ostatniej dziedziczki Pogrzybowa. Natomiast widmo parkowe stanowi raczej kwestię sporną. Niektóre okoliczna prababcie twierdzą, że o północy w przybysławickim parku, przy kościelnym mostku wyłania się miraż Leopolda Ignacego Niemojowskiego na bułanym koniu. Inni zaś są przekonani, iż północne mamidło to duch nauczyciela Johanna Maleszki z ogarami. Zdarza się więc, że niektórzy mieszkańcy Pogrzybowa i okolicznych wiosek wolą o późnej porze omijać park z daleka.”
(Wg. Józef Dytfeld „Szkoła w pałacu. Szkic monograficzny…”)

W 6 ha. parku znajduje się kopiec dawnej lodowni.

Karczma

Szachulcowy budynek karczmy z I połowy XIX wieku. Po 1945 roku kuźnia. Obecnie zaniedbana.

Źródło: Marek Olejniczak. Powiat ostrowski- przewodnik; Marek Olejniczak: Podania, legendy i opowieści znad Prosny i Baryczy; Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA