Pałac w Przylepkach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Przylepki

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze wzmianki o Przylepkach pojawiają się w 1366 roku. Wówczas należała do Pakosza z Przylepek. W latach 1391-1397 gospodarzyli tutaj Mirosław i Dzeczko Przylepscy. W 1580 roku wieś odziedziczyli Piotr Przylepski i Łukasz Iłowiecki. Kolejnymi właścicielami byli Szołdrscy, Iłowieccy i Krzyżanowscy. W 1784 majątek wykupił sam Józef Wybicki. Od 1849 roku mieszkał tutaj Stanisław Egbert Koźmian (1811-1885) – poeta, publicysta, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1867 roku wieś nabył Kazimierz Chłapowski, syn słynnego generała Dezyderego Chłapowskiego, właściciel Brodnicy i Kopaszewa. Trzydzieści lat później z rąk Chłapowskich tutejsze dobra odkupił Wilhelm Pieper, który pozostawał właścicielem Przylepek aż do II wojny światowej. Majątek w 1926 roku liczył 409 hektarów. W roku 1946 całość przejął skarb państwa, a następnie w tutejszych dobrach gospodarowały PGR-y.

Pałac

Rezydencja wzniesiona dla Wilhelma Piepera około 1910 roku w typie barokowej willi z elementami modernizmu, kryta mansardowym dachem. Pałac powstał w miejscu poprzedniego obiektu wzniesionego w XVIII wieku dla rodziny Cerekwickich i zapewne także z wykorzystaniem fragmentów tejże budowli. Od lat 60. XX wieku mieścił się tutaj ośrodek studencki. Kolejne zmiany w wyglądzie pałacu nastąpiły na przełomie XX i XXI wieku, kiedy wadliwie przeprowadzone remonty spowodowały zniszczenie dekoracji architektonicznej elewacji. Opuszczony i doprowadzony do całkowitej ruiny pałac zakupił prywatny inwestor, który planuje tutaj remont. Zabytek niedostępny dla zwiedzających- park częściowo otwarty.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA