Pałac w Przylepkach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Przylepki

Booking.com

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze wzmianki o Przylepkach pojawiają się w 1366 roku. Wówczas należała do Pakosza z Przylepek. W latach 1391-1397 gospodarzyli tutaj Mirosław i Dzeczko Przylepscy. W 1580 roku wieś odziedziczyli Piotr Przylepski i Łukasz Iłowiecki. Kolejnymi właścicielami byli Szołdrscy, Iłowieccy i Krzyżanowscy. W 1784 majątek wykupił sam Józef Wybicki. Od 1849 roku mieszkał tutaj Stanisław Egbert Koźmian (1811-1885) – poeta, publicysta, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1867 roku wieś nabył Kazimierz Chłapowski, syn słynnego generała Dezyderego Chłapowskiego, właściciel Brodnicy i Kopaszewa. Trzydzieści lat później z rąk Chłapowskich tutejsze dobra odkupił Wilhelm Pieper, który pozostawał właścicielem Przylepek aż do II wojny światowej. Majątek w 1926 roku liczył 409 hektarów. W roku 1946 całość przejął skarb państwa, a następnie w tutejszych dobrach gospodarowały PGR-y.

Pałac

Rezydencja wzniesiona dla Wilhelma Piepera około 1910 roku w typie barokowej willi z elementami modernizmu, kryta mansardowym dachem. Pałac powstał w miejscu poprzedniego obiektu wzniesionego w XVIII wieku dla rodziny Cerekwickich i zapewne także z wykorzystaniem fragmentów tejże budowli. Od lat 60. XX wieku mieścił się tutaj ośrodek studencki. Kolejne zmiany w wyglądzie pałacu nastąpiły na przełomie XX i XXI wieku, kiedy wadliwie przeprowadzone remonty spowodowały zniszczenie dekoracji architektonicznej elewacji. Opuszczony i doprowadzony do całkowitej ruiny pałac zakupił prywatny inwestor, który planuje tutaj remont. Zabytek niedostępny dla zwiedzających- park częściowo otwarty.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA