Pałac w Psarskim
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Psarskie

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Śrem. Znajdujący się tutaj pałac w Psarskim należy do cenniejszych rezydencji powiatu. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1279 roku jako własność rycerska komesa Borka z Sierakowa. Warto odnotować, iż w 1781 roku majątek kupił sam Józef Wybicki. W XIX wieku własność Platerów, Raczyńskich, Grodzickich. W XX wieku własność Szołdrskich. Ostatnim właścicielem wsi przed II wojną światową był August Zaleski, minister spraw zagranicznych w latach 1926-1932, a po wojnie Prezydent Rzeczypospolitej na emigracji.

Pałac

Pałac w Psarskim swoje początki wywodzi od rodziny Platerów, którzy na początku XIX wieku stawiają pierwszy człon rezydencji. Gruntowna przebudowa ma miejsce około 1867 roku przez Antoniego Raczyńskiego. Obiekt, stylistyką nawiązujący do gotyku angielskiego, przypomina bardziej średniowieczny zamek z wieżami. Początek XX wieku przynosi kolejne rozbudowy. W 1926 roku obiekt należał już do Jana Szołdrskiego, stąd znany jest też jako pałac Szołdrskich. Rezydencja w ostatecznej formie uzyskała kształt zbliżony do litery L. Każda z elewacji bogata jest w krenelaże, wieżyczki i inne elementy nawiązujące do architektury obronnej.
Od 1971 roku w budynku mieści się Dom Pomocy Społecznej. W tym okresie powstaje także pawilon dla 51 osób, którego uroczyste oddanie odbywa się z udziałem Lady Sue Ryder, przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i powiatowych. Sue Ryder była niezwykłą brytyjską działaczką charytatywną, która swoją działalność społeczną prowadziła na całym świecie. Była wielką przyjaciółką Polski, ufundowała tutaj 30 domów opieki, hospicja i szpitale.

Rezydencja znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym, obiekt dostępny z zewnątrz. Pałac otoczony jest niespełna 7 hektarowym parkiem z bogatym drzewostanem i pomnikami przyrody.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version