dwór,  park krajobrazowy,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Psary

Booking.com

Wieś leżąca w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski. Liczy około 850 mieszkańców. Wzmiankowana w 1410 roku jako Psari, wieś prywatna, rycerska.

Dwór

Dwór w Psarach został zbudowany ok. 1910 roku dla Aleksandra Brodowskiego według projektu Józefa Czajkowskiego. Reprezentuje styl tzw. dworkowy nadwiślański. Charakteryzuje go wysoki dach łamany w typie polskim. Obecnie mieści Dom Pomocy Społecznej.
W jego otoczeniu znajduje się park krajobrazowy założony w drugiej połowie XIX wieku. Warto zwrócic uwagę na kompozycję rzęźbiarską, znajdującą się przy bramie wjazdowej, ułożoną z elementów pochodzących z rozebranego klasztoru w Ołoboku. Fragmenty te pochodzą z XVII-XIX wieku.

Zespół folwarczny

Zespół XIX i XX-wiecznych obiektów folwarcznych takich jak powozownia, stajnia, stodoła, obora czy gorzelnia.

Źródło: Marek Olejniczak. Powiat ostrowski- przewodnik; materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA