Dwór w Psieniu Ostrów
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Psienie Ostrów

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Czermin. Pierwsze informacje pisane o miejscowości pojawiają się w 1543 roku jako własność rodziny Suchorzewskich. W kolejnych latach Psienie było w posiadaniu Korczów, a następnie w XVII wieku Tomickich. W 1789 roku wieś należała do kasztelanowej nakielskiej Izabeli Gajewskiej. W latach 1793-1835 gospodarowali tutaj Szołdrscy, a po nich do 1880 roku Radońscy. Przez kolejnych dziewięć lat w Psieniu mieszkali niemieccy Żydzi z Pleszewa o nazwisku Brandt. Ostatnimi właścicielami zostali Purgoldowie. W 1905 roku grunty rozparcelowała Pruska Komisja Kolonizacyjna.

Dwór

Dwór z końca XIX wieku wzniesiony dla Wilhelma i Idy Purgoldów w stylu neorenesansowym, nazywanym czasem odmianą Queen Anne Revival. Odbudowany po pożarze z 2006 roku przez prywatnego inwestora na rezydencję prywatną. Przed remontem obiekt był całkowicie zdewastowany i groziło mu rozebranie. W 2018 roku za staranną rewaloryzację i adaptację inwestorzy otrzymali nagrodę „Zabytek Zadbany”. Fotografie wykonane za zgodą właścicieli, którym chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA