Dwór w Psieniu Ostrów
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Psienie Ostrów

Booking.com

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Czermin. Pierwsze informacje pisane o miejscowości pojawiają się w 1543 roku jako własność rodziny Suchorzewskich. W kolejnych latach Psienie było w posiadaniu Korczów, a następnie w XVII wieku Tomickich. W 1789 roku wieś należała do kasztelanowej nakielskiej Izabeli Gajewskiej. W latach 1793-1835 gospodarowali tutaj Szołdrscy, a po nich do 1880 roku Radońscy. Przez kolejnych dziewięć lat w Psieniu mieszkali niemieccy Żydzi z Pleszewa o nazwisku Brandt. Ostatnimi właścicielami zostali Purgoldowie. W 1905 roku grunty rozparcelowała Pruska Komisja Kolonizacyjna.

Dwór

Dwór z końca XIX wieku wzniesiony dla Wilhelma i Idy Purgoldów w stylu neorenesansowym, nazywanym czasem odmianą Queen Anne Revival. Odbudowany po pożarze z 2006 roku przez prywatnego inwestora na rezydencję prywatną. Przed remontem obiekt był całkowicie zdewastowany i groziło mu rozebranie. W 2018 roku za staranną rewaloryzację i adaptację inwestorzy otrzymali nagrodę „Zabytek Zadbany”. Fotografie wykonane za zgodą właścicieli, którym chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA