Karczma w Ptaszkowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  Powiat grodziski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Ptaszkowo

Wieś położona w powiecie grodziskim w gminie Grodzisk Wielkopolski. Pierwsze informacje pisane o wsi pojawiają się w 1298 roku. W Ptaszkowie gospodarowały takie rody jak Ptaszkowscy, Opalińscy, Koszutscy, Ponińscy i Rozdrażewscy. Od 1792 roku do 1939 roku majątkiem zarządzali Żółtowscy. W XIX wieku rozróżniano podział na Ptaszkowo Wielkie i Małe. Według spisu z 1837 roku Ptaszkowo Wielkie liczyło 192 mieszkańców i 27 domów, natomiast Ptaszkowo Małe… 216 mieszkańców i 29 domów. Obok Ptaszkowa znajduje się wieś… Kotowo. Strasznie ciekawi mnie etymologia tych nazw i jaka historia kryje się za wyborem akurat tych dwóch zwierząt.

Karczma

Barokowa karczma w Ptaszkowie z XVIII wieku należy do najstarszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. W naszym krajobrazie zachowało się niewiele podobnych budynków. Prostokątną bryłę urozmaica usytuowany przed wejściem od frontu wysunięty murowany ganek wsparty na masywnych filarach. Po II wojnie światowej początkowo była użytkowana jako budynek mieszkalny zarządzany przez Kombinat PGR Ptaszkowo. Szczęśliwie w 1955 i w 1965 roku karczma przeszła generalną renowację, aby następnie dziesięć lat później znów móc serwować posiłki. Wówczas budynek rozbudowano, aby poprawić jego funkcjonalność.

Kościół

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ptaszkowie wzniesiono w 1904 roku prawdopodobnie w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni przy wsparciu rodziny Żółtowskich. Budynek posiada wyraźne cechy neoromańskie z elementami neogotyku. Wyposażenie pochodzi z momentu budowy świątyni, lecz znajdują się tutaj także starsze zabytki jak krucyfiks z 1530 roku i barokowe rzeźby patronów w ołtarzu głównym. Na ścianie zachodniej umieszczono trzy epitafia Żółtowskich z Ujazdu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version