Pałac w Pudliszkach po przebudowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Pudliszki

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Krobia. Miejscowość znana jest przede wszystkim ze znajdującej się tutaj fabryki ketchupów i sosów pomidorowych, ma jednak także bardzo ciekawą i długą historię. Pierwsze zapiski pojawiają się już w XII wieku. W XVII i XVIII wieku właścicielami Pudliszek były takie rody jak Gorzeńscy, Wilczyńscy i Pruscy. W XIX wieku przechodzą na własność Łubieńskich. Hrabia Józef Łubieński był ministrem skarbu w okresie Księstwa Warszawskiego. W 1855 roku rodzina sprzedaje majątek na publicznej licytacji Niemcowi o nazwisku Webendorf. Sześć lat później kolejnym właścicielem staje się Hermann Kenneman- pruski działacz polityczny, twórca nacjonalistycznej organizacji Hakata. W posiadaniu tej rodziny miejscowość zostaje do 1920 roku. Kolejnym właścicielem majątku zostaje Stanisław Fenrych, a następnie Zygmunt Mikulski. To okres stworzenia wysoko zmechanizowanej fabryki przetwórstwa warzyw, która istnieje do dzisiaj.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Pałac

Takiej historii jaką ma pałac w Pudliszkach zazdrościłby niejeden historyczny obiekt. Deklamował tu swoje wiersze Cyprian Kamil Norwid, malował Wojciech Kossak, gościli prezydent Mościcki i kardynał August Hlond a nawet spotykali się generałowie Chłapowski i Morawski z… Adamem Mickiewiczem przygotowując broń dla powstańców. Patrząc jednak na stan obecnej rezydencji pozostaje jedynie westchnąć.

Pałac w Pudliszkach po przebudowie
Pałac w Pudliszkach po przebudowie

Rezydencję wzniesiono w 1823 roku dla Józefa Łubieńskiego w stylu klasycystycznym na miejscu wcześniejszej siedziby. Niech obecny wygląd nas nie zmyli- jest on wynikiem wielokrotnej przebudowy i dewastacji. Pierwotne znakomite proporcje bryły, układ pomieszczeń oraz dekoracja elewacji wskazywałaby na wysokiej klasy architekta. Obiekt na ten moment jest całkowicie niedostępny, można go jedynie oglądać z drogi. Ponoć objęty jest zajęciem komorniczym, a zakusy przejęcia go przez samorząd na razie pozostają w sferze marzeń.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA