Pałac w Pudliszkach po przebudowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Pudliszki

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Krobia. Miejscowość znana jest przede wszystkim ze znajdującej się tutaj fabryki ketchupów i sosów pomidorowych, ma jednak także bardzo ciekawą i długą historię. Pierwsze zapiski pojawiają się już w XII wieku. W XVII i XVIII wieku właścicielami Pudliszek były takie rody jak Gorzeńscy, Wilczyńscy i Pruscy. W XIX wieku przechodzą na własność Łubieńskich. Hrabia Józef Łubieński był ministrem skarbu w okresie Księstwa Warszawskiego. W 1855 roku rodzina sprzedaje majątek na publicznej licytacji Niemcowi o nazwisku Webendorf. Sześć lat później kolejnym właścicielem staje się Hermann Kenneman- pruski działacz polityczny, twórca nacjonalistycznej organizacji Hakata. W posiadaniu tej rodziny miejscowość zostaje do 1920 roku. Kolejnym właścicielem majątku zostaje Stanisław Fenrych, a następnie Zygmunt Mikulski. To okres stworzenia wysoko zmechanizowanej fabryki przetwórstwa warzyw, która istnieje do dzisiaj.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Pałac

Takiej historii jaką ma pałac w Pudliszkach zazdrościłby niejeden historyczny obiekt. Deklamował tu swoje wiersze Cyprian Kamil Norwid, malował Wojciech Kossak, gościli prezydent Mościcki i kardynał August Hlond a nawet spotykali się generałowie Chłapowski i Morawski z… Adamem Mickiewiczem przygotowując broń dla powstańców. Patrząc jednak na stan obecnej rezydencji pozostaje jedynie westchnąć.

Pałac w Pudliszkach po przebudowie

Rezydencję wzniesiono w 1823 roku dla Józefa Łubieńskiego w stylu klasycystycznym na miejscu wcześniejszej siedziby. Niech obecny wygląd nas nie zmyli- jest on wynikiem wielokrotnej przebudowy i dewastacji. Pierwotne znakomite proporcje bryły, układ pomieszczeń oraz dekoracja elewacji wskazywałaby na wysokiej klasy architekta. Obiekt na ten moment jest całkowicie niedostępny, można go jedynie oglądać z drogi. Ponoć objęty jest zajęciem komorniczym, a zakusy przejęcia go przez samorząd na razie pozostają w sferze marzeń.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version