atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Puszczykowo

Puszczykowo to niespełna 10.000 miasto w powiecie poznańskim, położone ok. 12 km na południe od Poznania. Otoczone jest obszarem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dzisiejsze miasto to połączenie czterech historycznie odrębnych osad. Najstarszą jest Niwka- pierwsza wzmianka pochodzi z 1302 roku. Po roku 1600 powstało Puszczykowo, które wraz ze Starym Puszczykowem aż do rozbiorów należało do dóbr kapituły poznańskiej. Czwarta miejscowość to tzw. Nowe Puszczykowo, wzmianka o tym pochodzi z 1387 roku i dotyczy sporu o granice pomiędzy Wirami a Puszczykowem. Dalsze perspektywy rozwojowe dla miejscowości otworzyła zbudowana w 1856 roku kolej żelazna z Poznania do Wrocławia. W 1936 roku ustanowiono Gminę Puszczykowo, której planowano nadać status uzdrowiskowy. Twierdzono wówczas, że okoliczne tereny posiadają niezwykły mikroklimat, podobny do miejscowości górskich. Status administracyjny „miasta” Puszczykowo ma dopiero od roku 1962.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Puszczykowie i okolicach!

Muzeum Arkadego Fiedlera

Postaci Arkadego Fiedlera zapewne przedstawiać nie trzeba. To nie tylko wybitny pisarz i podróżnik, ale także przyrodnik i porucznik Wojska Polskiego. Fiedler napisał w sumie 32 książki, które zostały przetłumaczone na 23 języki świata. Najbardziej znaną jest Dywizjon 303 opisujący losy lotników biorących udział w bitwie o Anglię.

W Puszczykowie znajduje się natomiast placówka muzealna zlokalizowana w starym domu rodziny Fiedlerów. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w 1946 roku po powrocie do kraju z wojennej emigracji. Zgromadzono tutaj oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji, w tym rzeźby i maski obrzędowe, tam-tamy i inne instrumenty muzyczne, arsenał łuków, włóczni i myśliwskich dmuchawek, trofea ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów i wiele innych osobliwości. W ekspozycji zewnętrznej natomiast znajdują się wierne kopie w skali 1:1 pomników dawnych kultur: 6,5-metrowej wysokości posąg z Wyspy Wielkanocnej, legendarna Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii czy kalendarz Azteków w kształcie wielkiego dysku. Niezwykle ciekawa jest także replika statku Krzysztofa Kolumba, Santa Maria, na którym odkrywca w 1442 roku dopłynął do Ameryki Środkowej. Strona muzeum. (Zdjęcia z 2010 roku)

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version