Kościół w Raczkowie
kościół drewniany,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Raczkowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie wągrowieckim w gminie Skoki. Pierwsze informacje o Raczkowie pochodzą z 1252 roku. W 1389 roku właścicielem wsi był Florian Grochała Raczkowski herbu Nałęcz. Ród ten wzniósł w XIII lub XIV wieku pierwszą świątynię pw. Wszystkich Świętych. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Raczkowie powstał w miejscu poprzedniej, średniowiecznej świątyni w latach 1780-1782 z fundacji Stanisława Miniszewskiego, Ludwika de Osten- Sacken oraz Ludwiki Ostenowej i Wawrzyńca Logi. Wznosi się on na wysokiej skarpie nad rzeką Mała Wełna. Od zachodu do nawy przylega dwukondygnacyjna wieża konstrukcji słupowej nakryta blaszanym hełmem. We wnętrzu świątyni polichromia z lat 60. XX wieku oraz wyposażenie z XVII i XVIII wieku. Obok kościoła wolnostojąca dzwonnica z 1780 roku. Wokół świątyni od strony drogi mur oporowy a w nim oryginalne haki wbite najprawdopodobniej w celu wiązania koni. Tego typu praktyczne świadectwo dawno minionej epoki zachowuje się niezwykle rzadko.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA