Kościół w Raczkowie
kościół drewniany,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Raczkowo

Wieś położona w powiecie wągrowieckim w gminie Skoki. Pierwsze informacje o Raczkowie pochodzą z 1252 roku. W 1389 roku właścicielem wsi był Florian Grochała Raczkowski herbu Nałęcz. Ród ten wzniósł w XIII lub XIV wieku pierwszą świątynię pw. Wszystkich Świętych. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Raczkowie powstał w miejscu poprzedniej, średniowiecznej świątyni w latach 1780-1782 z fundacji Stanisława Miniszewskiego, Ludwika de Osten- Sacken oraz Ludwiki Ostenowej i Wawrzyńca Logi. Wznosi się on na wysokiej skarpie nad rzeką Mała Wełna. Od zachodu do nawy przylega dwukondygnacyjna wieża konstrukcji słupowej nakryta blaszanym hełmem. We wnętrzu świątyni polichromia z lat 60. XX wieku oraz wyposażenie z XVII i XVIII wieku. Obok kościoła wolnostojąca dzwonnica z 1780 roku. Wokół świątyni od strony drogi mur oporowy a w nim oryginalne haki wbite najprawdopodobniej w celu wiązania koni. Tego typu praktyczne świadectwo dawno minionej epoki zachowuje się niezwykle rzadko.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA