kościół murowany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Rajsko

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, gminie Opatówek, powiat kaliski, ok. 13 km. na wschód od Kalisza. Liczyło około 350 mieszkańców.

Historia

We wczesnym średniowieczu wieś należała do arcybiskupów gnieźnieńskich. Prawdopodobnie w XIII wieku Rajsko stało się własnością szlachecką – gniazdem rodziny Rajskich herbu Korab. Jeszcze na początku XVI wieku właścicielami wsi byli Rajscy, później Janikowscy, Kobierzyccy, Mańkowscy i Lubońscy.

Kościół

Późnogotycki kościół św. Michała i Macieja została wzniesiona w 1607 roku. W latach 1917-1924 rozbudowano kościół w stylu neogotyckim. Dobudowano wówczas prezbiterium i transept, w fasadzie wschodniej wybito portal, a nad dawnym prezbiterium umieszczono chór muzyczny. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej z połowy XVI wieku, krucyfiks gotycki z końca XV (?)wieku, dwa fragmenty późnogotyckiej płaskorzeźby Rodzina Marii z początku XVI wieku. Polichromia, autorstwa Stefana Derbicha, pochodzi z 1977 roku. Jasne i przestronne wnętrze wyraźnie kontrastuje z widokiem zewnętrznym.

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA