atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  Miasto,  muzeum,  Powiat grodziski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Zabytek techniki

Rakoniewice

Niewielkie miasto w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rakoniewice. Miasteczko znane jest z zachowanych kilku domów podcieniowych oraz zupełnie unikatowego Muzeum Pożarnictwa.

Muzeum pożarnictwa

Historia muzeum sięga 1974 roku, kiedy to dokonano uroczystego otwarcia. Celem uruchomienia takiej placówki była idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego, ponad 200-letniego budynku byłego zboru ewangelickiego. Dziś Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa prezentuje prawie 4.000 eksponatów w tym m.in. zabytkowe samochody, sikawki konne z lat 1776–1923, kolekcję hełmów i mundurów, motopompy, medale, plakaty, książki i sztandary. Znajdziemy tutaj także… wóz Drzymały, a właściwie to jego rekonstrukcję.

Kościół

Świątynia zbudowana w latach 1797–1805 przez Ewę Zakrzewską, wdowę po dziedzicu Rakoniewic. Na początku XX wieku kościół został przebudowany i powiększony według projektu znanego architekta poznańskiego Rogera Sławskiego.

Kościół w Rostarzewie
Kościół w Rostarzewie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA