atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz

Raszków

Raszków to niewielkie, liczące bowiem około 2 tys. mieszkańców, miasto położone ok. 7 km na północny zachód od Ostrowa Wielkopolskiego, powiat ostrowski. Zlokalizowany jest tu drobny przemysł oparty na przetwórstwie spożywczym. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Raszków. Ostatnie lata to inwestycje w upiększenie rynku oraz infrastrukturę turystyczną. Otwarto tutaj niewielki, ale uroczy park z takimi zwierzętami jak papugi, pawie, kury ozdobne, a także alpaki i kangury.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Raszkowie i okolicach!

Historia

Pierwsze wzmianki o Raszkowie pochodzą z 1293 roku, kiedy został odnotowany w kościańskiej Księdze Grodzkiej. Prawa miejskie otrzymał w 1444 roku. Przywilej lokacyjny wystawił Wojciech
„de Raschkowo” zaznaczający założenie miasta „na surowym kamieniu”. Do XIX wieku Raszków należał do najznaczniejszych miast w regionie. W czasach pruskich miasto było silnym ośrodkiem polskości. Przypadek sprawił, że na przełomie XIX i XX wieku węzeł kolejowy został zlokalizowany w sąsiednim Ostrowie, a nie w Raszkowie. Stało się to za sprawą właściciela ziemskiego, który nie zgodził się na budowę stacji na swoim terenie. Była to wielka strata dla miasta, położenie na uboczu głównych szlaków przyczyniło się do stopniowego ograniczania jego roli.

Ratusz z Rynkiem

Ratusz znajduje się na środku sporego, czterobocznego rynku. Został wybudowany w XIX wieku. W 1959 roku przeszedł remont, a nieudolna przebudowa w latach 70. uprościła pierwotny wygląd budynku. Po kolejnej gruntownej przebudowie dokonanej w 2018 roku ratusz znów wygląda schludnie, chociaż odbiega od pierwowzoru. Najważniejsze jednak, że w projekcie pojawiła się wieża, którą posiadał pierwotny budynek. Wieża pojawia się także w herbie Raszkowa.

Wokół znajdują się przeważnie piętrowe domy (parter i I kondygnacja), w większości z dachami dwuspadowymi, często z klasycyzującymi elewacjami. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku.

Historia parafii

Tereny obecnej parafii pierwotnie należały do parafii Wysocko Wielkie. W XIII wieku zostały włączone do powstałej wówczas parafii w Pogrzybowie. Klasztorowi św. Wawrzyńca z Kalisza zawdzięczała fundację w XIII wieku kościoła p.w. Wszystkich Świętych, który został rozebrany w 1793 roku. Pierwotnie kościół, usytuowany na północnym skraju miasta, był p.w. św. Heleny, później św. Marcina. Pierwszy znanym z imienia proboszczem był Wojciech, kierujący parafią w latach 1465-1472. Bp. Stanisław Domaniewski konsekrował w dniu 3 II 1664 nowy, drewniany kościół wzniesiony na południowej stronie miasta. Kościół otrzymał tytuł Znalezienia Krzyża Świętego, niestety spłonął w 1882 roku. Na tym samym miejscu w latach 1882-1886, dzięki inicjatywie prob. Kazimierza Jagielskiego zbudowano obecny budynek kościelny. Został konsekrowany 15 IX 1889 roku przez bp. Edwarda Likowskiego.

Neogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z lat 1882-1886. W jego wnętrzu znajduje się wykonana w drewnie scena ukrzyżowania, obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej oraz drewniany Krzyż w kruchcie, pochodzący z XIX wieku. Od 1941 do 1945 kościół został zamknięty i zamieniony na magazyn zboża. Gruntownie odnowiony został oddany do użytku w 1946 roku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version