Ratusz w Rawiczu-Sarnowej
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  zabytkowy ratusz

Rawicz- Sarnowa

Obecnie dzielnica Rawicza, dawniej osobne miasto. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XII wieku, chociaż istniejące tutaj grodzisko datuje się na jeszcze wcześniejszy okres. Zapiski o znajdującym się tutaj mieście pochodzą z kolejnego, bo już XIII stulecia. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1407 roku na mocy przywileju Władysława Jagiełły pod nazwą Sarnowce. Dziedzicem był wówczas Jerzy Donin. W XVI wieku potwierdzono prawo magdeburskie i zezwolono na odbywanie się dwóch jarmarków w roku, a następnie także trzeciego. Na skutek potopu szwedzkiego Sarnowa uległa częściowemu zniszczeniu. Kolejnymi klęskami była wojna północna, pożary oraz epidemie. W kolejnych stuleciach miasteczko nie rozwijało się zbyt intensywnie. Zaciętą bitwę powstania wielkopolskiego o Sarnowę stoczono 5-6 lutego 1919 roku- wówczas wykorzystano nawet pociąg pancerny. Po odzyskaniu niepodległości pierwszym burmistrzem został Piotr Sobański. 1 stycznia 1972 dawne miasto stało się administracyjnie częścią Rawicza.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Rawiczu i okolicach!

Ratusz

Klasycystyczny ratusz z 1837 roku, rozbudowany o okazałą neogotycką wieżę w 1870 roku. Kondygnacje oddzielone są gzymsami kordonowymi. Obiekt stoi na środku sporych rozmiarów (około 100×80 metrów) sarnowskiego rynku. Obecnie służy jako biblioteka.

Kościół

Parafia katolicka istniała tutaj przynajmniej od 1421 roku. Pierwszy drewniany kościół ufundował Jerzy Donin z matką Małgorzatą. W 1718 roku rozpoczęto budowę obecnie istniejącego kościoła pw. św. Andrzeja i Doroty z fundacji rodziny Szołdrskich.

Pałac

Eklektyczny pałac- dwór z XIX wieku o przeważających cechach klasycystycznych. Piętrowy obiekt z kwadratową wieżą stanowiącą ryzalit na osi fasady do której przylega ozdobny ganek. W niszach elewacji ogrodowej zachowane rzeźby. Dach nakryty płaskich dachem wielopołaciowym. Obiekt opuszczony, niedostępny.

Pałac w Rawiczu- Sarnowie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version