Rynek w Rawiczu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz

Rawicz

Booking.com

Miasto położone w powiecie rawickim, siedziba gminy Rawicz. Znane jest przede wszystkim z działającego tutaj od 1819 roku więzienia, jednak powinniśmy je kojarzyć także z kilku innych rzeczy. Nazwa pochodzi od herbu Rawicz właściciela miasta Adama Olbrachta Przyjemskiego. Prawa miejskie oraz wiele przywilejów ośrodek ten zyskał dopiero w 1638 roku z nadania króla Władysława IV Wazy. W dokumencie znalazł się również zapis o wolności religijnej. Od XVII wieku zaczęli się tutaj osiedlać protestanccy uchodźcy ze Śląska. Z czasem dzięki temu Rawicz stał się jednym z największych ośrodków sukiennictwa w Wielkopolsce. W 1707 roku wojska moskiewskie doszczętnie spaliły miasto, a na domiar złego kilka lat później pojawiła się epidemia, która zdziesiątkowała mieszkańców. Mimo tych przeciwności losu miasto ponownie zaczęło się rozwijać i pod koniec XVIII wieku liczyło już prawie 10.000 osób. Po drugim rozbiorze znalazło się w zaborze pruskim. Na skutek wprowadzenia wysokich ceł importowych na wyroby sukiennicze nastąpiło załamanie tej gałęzi gospodarczej, zmuszając producentów do wyprowadzki m.in. do Łodzi. W wyniku przebranżowienia zaczęto tutaj inwestować w młynarstwo a nawet w fabrykę cygar i tytoniu. Zgodnie z postanowieniem traktatu wersalskiego Rawicz powrócił do Polski. Jako, że było stąd zaledwie kilka kilometrów do granicy utworzono tutaj znany Korpus Kadetów. Warto odnotować, iż w rawickim więzieniu w trakcie II wojny światowej zmarło ponad 1300 osób, a w latach 1945-56 więziono tutaj także tysiące żołnierzy Armii Krajowej oraz działaczy opozycyjnych. W 1973 roku w granice administracyjne Rawicza włączono obszar Sarnowej– niegdyś osobnego miasta.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Rawiczu i okolicach!

Rynek z Ratuszem

Śródmieście zlokalizowane w obrębie plant zachowało układ przestrzenny z XVII wieku zaprojektowane przez wrocławskiego architekta Michała Flamdrina. Miasto powstało na surowym korzeniu, więc rozwój mógł przebiegać w sposób uporządkowany. Przecznice tworzą jakby szachownicę, co samo w sobie stanowi wartość zabytkowo-urbanistyczną. W 1663 roku kolejny dziedzic Rawicza Jan Opaliński zmodyfikował ten układ rozpoczynając tworzenie bliźniaczego miasta, w którym mieli osiedlać się katolicy. W tym samym okresie sprowadzono tutaj również franciszkanów, a także stworzono miejskie fortyfikacje.

Pośrodku rynku znajduje się barokowy ratusz z lat 1743-1756 projektu Leopolda Ostritza wzniesiony w miejscu poprzedniego, drewnianego obiektu. Jako ciekawostkę można podać, iż w 1783 roku zamontowano tutaj pierwszy w Wielkopolsce piorunochron. Inicjatorką budowy gmachu była Katarzyna Sapieżyna. To najbardziej reprezentacyjna budowla miasta. Obecnie jest siedzibą m.in. Muzeum Ziemi Rawickiej.

Kościół poewangelicki

Kościół poewangelicki pw. Andrzeja Boboli projektu wybitnego architekta Carla Gottharda Langhansa- to z jego rąk powstała m.in Brama Brandenburska w Berlinie. Poświęcenie kamienia węgielnego nastąpiło w 1803 roku, a prace wykończeniowe trwały do lat 20. XIX wieku. Pod koniec tego stulecia parafia ewangelicka liczyła około 8500 wiernych. W 1915 roku świątynia spłonęła, jednak została szybko odbudowana w nieco zmienionej formie. Po 1945 roku kościół przejęli katolicy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA