Kościół w Rejowcu
kościół drewniany,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Rejowiec

Booking.com

Wieś położona w powiecie wągrowieckim w gminie Skoki. Rejowiec został założony w 1626 roku przez wnuka słynnego Mikołaja Reja – Andzeja Reja dla osadników niemieckich sprowadzonych z Brandenburgii. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Modrzewiowa świątynia wzniesiona ok. 1820 roku dla kalwinów. To niezwykłe świadectwo wielokulturowego dziedzictwa regionu jest jedynym zachowanym tego typu drewnianym obiektem w Wielkopolsce. Namacalnym świadectwem po wcześniejszych użytkownikach obiektu jest zachowana drewniana empora, niezwykła rzadkość w drewnianych kościołach. Jest to kolejny obiekt wzniesiony w tym miejscu. Fundatorem pierwszej, XVII wiecznej świątyni był Andrzej Rej. Od 1947 roku świątynia służy katolikom pod wezwaniem Serca Pana Jezusa. Jako, że kościół został po wojnie pozbawiony wyposażenia to sprowadzono je z innych świątyń – m.in. z Kruszwicy oraz Dąbrówki Kościelnej.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA