atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego

Rogalin

Rogalin jest malowniczo położoną wsią nad rzeką Wartą w powiecie poznańskim.

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Wieś nad Wartą położona, darowaną została przez Bolesława księcia wielkopolskiego kapitule poznańskiej w r. 1247 z wszystkimi prawami, jakie na ówczas kościelnym służyły posiadłościom. Wspomniana wieś około połowy czternastego wieku, niewiadomo jakim sposobem, przeszła w ręce jakiegoś Jakusza, lecz wkrótce potem do dóbr królewskich wcielona została, do których pierwiastkowo była należała. W roku 1360 Kazimierz król polski zamienił ją za inne dobra z kawalerami zakonu ś. Jana jerozolimskiego i wszystkich im na Rogalinie praw swoich odstąpił, wyjąwszy myślistwa na sarny i jelenie.
Obszerne w koło Rogalina knieje w czterysta lat później, tak dalece jeszcze były gęste, iż zbrodnia w nich bezkarność. a nieszczęśliwi od świata stroniący, schronienie znajdować mogli. (…)
W roku 1604 Rogalin własnością był Heleny Arciszewskiej, matki Krzysztofa Arciszewskiego sławetnego wodza wojsk holenderskich w Brazylii. Skromna wioska szczyci się znakomitym wojownikiem, który się w niej urodził. Tu on pierwsze młodości swojej lata przepędził, tu szczęśliwa jego matka wyższe w nim odkrywała zdatności, poić się mogła nadzieją sławy, jaką miał później uzyskać. (…) W roku 1605 wieś Rogalin przestała być dziedzictwem domu Arciszewskich, przedała ją wyżej wspomniana Helena Arciszewska za 12000 ówczesnych złotych polskich Mikołajowi Manieckiemu. Później nabywali tę wieś następnie Unrugowie, Szlichtyngowie, Krzyżanowscy i Raczyńscy.

Szlakiem Edwarda Raczyńskiego

Legenda

Dawno temu trzej bracia Lech, Czech i Rus wybrali się na polowanie do nadwarciańskiej puszczy. Łowy toczyły się w najlepsze, kiedy z leśnych ostępów wypadło wielkie stado łosi, które prowadził wyjątkowej urody rogacz. Rzucili się za nim w pogoń. Naraz wpadli na leśną polanę, po środku której rósł okazały dąb i kilka młodych drzewek. Otoczony ze wszystkich stron rogacz pochylił kark i gotował się do śmiertelnej walki. Wtem usłyszeli głos: „nikt nie będzie zabijał zwierzyny w świętym gaju!” – przemówił kapłan, a Lech natychmiastowo wstrzymał myśliwych. To właśnie wtedy mężczyźni spostrzegli wielki pomnik Światowida, który do tej pory przysłonięty był przez mosiężne drzewa. 

W zamian za okazany szacunek druid nazwał trzy dęby imionami trójki braci. Na pamiątkę tego spotkania Lech kazał wybudować w tym miejscu gontynę, w której starzec mógł godnie pełnić swoją kapłańską posługę. W tym też miejscu powstała osada nazwana Rogalinem – od spotkania z niezwykłym rogaczem. Mijały lata….

Do Rogalina przybyli posłańcy księcia Mieszka z rozkazem zniszczenia posągu Światowida i z poleceniem krzewienia nowej wiary. Na starej gontynie umieszczono krzyż dębowy jako znak nowej wiary. Trzy potężne dęby, rosnące wokół gontyny uniknęły ścięcia tylko dlatego, że nosiły imiona legendarnych władców słowiańskich – Lecha, Czecha i Rusa.
Mieszko I odratował w ten sposób dęby, a te stoją w Rogalinie po dziś dzień. Obecnie są atrakcją dla zaciekawionych turystów. 

Zespół pałacowo-parkowy

Znajdujące się tutaj barokowo-klasycystyczne założenie pałacowe z XVIII wieku należy do najpiękniejszych w Polsce. Autorami projektu byli najwybitniejsi wówczas architekci królewscy: Dominik Merlini i Jan Christian Kamsetzer. Pałac składa się z głównego budynku i połączonych z nim ćwierćkolistymi skrzydłami galeriowymi dwoma oficynami. W latach 90-tych XIX wieku, kiedy właścicielami Rogalina byli Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z hr. Potockich, krakowski architekt Zygmunt Hendel prowadził tutaj zakrojone prace remontowo – konserwatorskie. To także autor zrekonstruowanej niedawno neobarokowej biblioteki na piętrze pałacu. W latach 1911-1912 Edward Aleksander Raczyński wzniósł budynek galerii malarstwa, w którym umieścił gromadzoną przez siebie od lat 80-tych kolekcję dzieł sztuki. Obecnie eksponowane jest tu blisko 300 prac, m.in. gigantyczne płótno o powierzchni ponad 47m2 Jana Matejki Dziewica Orleańska oraz zespół dzieł Jacka Malczewskiego i innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Był to jeden z nielicznych w tym czasie na ziemiach polskich obiekt zbudowany od początku z myślą o udostępnianiu go publiczności.

ok. 1912 rok

W latach 2007-2009 i 2012-2015 zespół pałacowy objęty był kompleksowymi pracami remontowymi, które pozwoliły przywrócić mu dawną świetność oraz udostępnić zwiedzającym ekspozycję wnętrz w korpusie głównym i południowym skrzydle pałacu. Oprócz galerii obrazów znajduje się tutaj muzeum wnętrz pałacowych, które z pewnością warto odwiedzić. Ostatnim właścicielem Rogalina był hrabia Edward Raczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który spoczywa w podziemiach kaplicy na terenie parku- w mauzoleum grobowym Raczyńskich z 1820 roku. Wzorem architektonicznym tej budowli była świątynia rzymska z I w. p. n.e w Nimes.

Nad brzegiem Warty rosną dęby rogalińskie. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów, liczy sobie ok. 2000 dębów. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version