kościół drewniany,  legendy wielkopolskie,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie

Rogalinek

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Mosina. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się pod koniec XII wieku.

Rogalinek

Legenda o Pięknej Madonnie z Rogalinka

Zazwyczaj wczesną wiosną kiedy nastaje czas roztopów rzeka Warta gwałtownie wzbiera. Staje się wtedy rwąca i niebezpieczna, niesie ze sobą wszystko co na swojej drodze napotka. Zdarzyło się, że podczas takiej wiosennej powodzi dwójka dzieci pasła krowy na brzegu rzeki. Zaczynało już zmierzchać, kiedy Stasiek spostrzegł coś dziwnego w wodzie. Pojawiało się i znikało w spienionych falach, za każdym razem jednak błyskając nienaturalnym światłem.

Tajemniczy przedmiot zatrzymał się na kępie rosnących nad wodą krzaków. Już teraz było widać, że jest to jakaś drewniana figura. Dzieci nie bacząc na niebezpieczeństwo wydobyły ją na brzeg. Dopiero tutaj dostrzegły, że leży przed nimi Madonna z Dzieciątkiem. Dzieci troskliwie przeniosły figurę do domu, a drugiego dnia w procesji przeniesiono ją do miejscowego kościoła. Nazajutrz, kiedy dzieci jak zwykle bawiły się nad rzeką znalazły na brzegu dziwne gałązki powiązane w snopki.

Również ten dar rzeki zabrały do domu. Kiedy po kilku dniach zawitał do nich utrudzony wędrowiec, zdradził tajemnicę gałązek – była to wiklina. Nauczył mieszkańców Rogalinka jak korzystać z tajemniczego daru. Od tego czasu ubodzy mieszkańcy wsi dzięki wyrobom z wikliny, mogli utrzymać swoje rodziny. Nikt nie miał wątpliwości, że jest to szczególny dar od Madonny z Dzieciątkiem, która od tego czasu niepodzielnie króluje w rogalinkowskim sanktuarium.

Kościół

Kościół powstały na przełomie XVII i XVIII wieku staraniem sufragana wielkopolskiego Hieronima Wierzbowskiego. W 1964 roku ks. arcybiskup Antoni Baraniak nadał świątyni tytuł: „Sanktuarium Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych”. Wyposażenie wnętrza obiektu pochodzi przeważnie z XVIII wieku, chociaż znajdują się tutaj także przedmioty z wcześniejszego stulecia.

Kościół w Rogalinku
Kościół w Rogalinku

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version