Ratusz w Rogoźnie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  zabytkowy ratusz

Rogoźno

Booking.com

Miasto położone w powiecie obornickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Rogoźno. Nazwa tego niewielkiego ośrodka położonego nad jeziorem o tej samej nazwie pochodzi od rogoży, czyli… pałki wodnej. Pierwsze informacje źródłowe odnaleziono już w XII wieku. Rogoźno było wówczas ośrodkiem kasztelanii, zaś w 1280 roku wielce zasłużony dla Wielkopolski król Przemysław II nadał mu prawa miejskie. Kasztelania rogozińska posiadała charakter terytorialny, chociaż z uwagi na obecne skąpe źródła trudno jest odtworzyć jej dokładny przebieg. Co ciekawe rogozińscy kasztelanowie występowali aż do rozbiorów w XVIII wieku, choć pod koniec stanowisko to miało już jedynie charakter tytularny.

Wiek XVI i początek XVII to okres dużego rozwoju gospodarczego, skupionego m.in. na sukiennictwie, który przerwał potop szwedzki. Miasto podźwignęło się dopiero w kolejnym stuleciu. W 1750 roku starosta rogoziński Władysław Szołdrski nadaje przywilej lokacyjny Nowemu Miastu potwierdzony przez króla Augusta III. Ośrodki istnieją jako odrębne miejscowości aż do 16 lipca 1794 roku, kiedy to rząd pruski połączył oba miasta w jeden organizm. 10 lutego 1813 roku miała tutaj miejsce bitwa pomiędzy Królestwem Saksonii, Księstwem Warszawskim a Imperium Rosyjskim. Rogoźno zostało zajęte przez Rosjan, którzy dalej kierowali swój marsz, przekraczając Wartę i okrążając Poznań od strony zachodniej.

Rogoźno pod koniec XIX wieku
Rogoźno pod koniec XIX wieku

Druga połowa XIX wieku, pomimo zaborów, przyniosła ponowny rozwój. Rogoźno otrzymało wówczas połączenie kolejowe z Poznaniem i Piłą, zbudowano gazownię, rzeźnię, stolarnię i fabrykę maszyn młyńskich. Powstały liczne instytucje i organizacje, a także dwie szkoły średnie.1 stycznia 1919 roku powstańcy wielkopolscy oswobodzili miasto.

Rogoźno na początku XX wieku
Rogoźno na początku XX wieku

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Rogoźnie i okolicach!

Ratusz

Dawny XIX-wieczny ratusz przekształcony z czasem na muzeum regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz. Aktualnie w muzeum prezentowane są wystawy czasowe oraz stałe poświęcone historii oraz archeologii ze słynnym mieczem z XII wieku i tzw. Skarbem Rogozińskim, przyrodzie, a także etnografii.

Kościół pw. św. Wita

Najstarszy kościół w Rogoźnie po raz pierwszy pojawia się w źródłach w 1256 roku. Niektórzy szukają początków tej świątyni jeszcze wcześniej, odnosząc się nawet do tradycji budowy przybytku przez… księcia Mieszka I i Dobrawę. Kościół w obecnym kształcie wzniesiono w 1526 roku z fundacji starosty rogozińskiego i wojewody inowrocławskiego Mikołaja Dołęgi Kretkowskiego i przypuszczalnie też królowej Bony. Restaurowany po pożarze i powiększony w 1668 roku prawdopodobnie z fundacji Andrzeja Zebrzydowskiego. Około 200 lat później została dobudowana kruchta według projektu słynnego architekta Fryderyka Augusta Stülera. Jest to pseudobazylikowy, trójnawowy kościół murowany z cegły w układzie polskim. Do czteroprzęsłowego, trójnawowego korpusu przylega równe nawie głównej trójbocznie zamknięte prezbiterium. Wewnątrz wyposażenie z różnych epok, od średniowiecza poprzez renesans, barok i neogotyk.

Kościół pw. Ducha Świętego

Obecną klasycystyczną świątynię, wzniesioną w miejscu poprzedniej zniszczonej przez pożar, zaczęto budować w 1808 roku dla miejscowej parafii ewangelickiej. Z uwagi na problemy finansowe nieukończona budowla została konsekrowana dziewięć lat później, a wznoszenie neoromańskiej elewacji frontowej zakończono ostatecznie dopiero w 1839 roku. Po drugiej wojnie światowej kościół przejęli katolicy.

Kościół pw. Ducha Świętego w Rogoźnie
Kościół pw. Ducha Świętego w Rogoźnie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA