Pałac- zamek w Rokosowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Rokosowo

Booking.com

Wieś w gminie Poniec, powiat gostyński. Liczy około 350 mieszkańców. Położona ok. 16 km. na południowy- zachód od Gostynia. Miejscowość wymieniana jest w dokumentach od początku XIV wieku. Aż do schyłku XVII wieku należała do rodziny Rokosowskich, a następnie do Skoraszewskich. Od nich majątek kupił generał Jan Lipski herbu Grabie, który w 1828 roku sprzedał całość Józefowi Mycielskiemu. To jemu zawdzięczamy budowę słynnego pałacu. W 1867 roku Rokosowo przechodzi w ręce Adama Konstantego Czartoryskiego. Po śmierci księcia dobra przejmuje jego syn Zygmunt Czartoryski, uchodzący za świetnego gospodarza. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Jan Roman Czartoryski.

Pałac- zamek w Rokosowie
pałac w Rokosowie ok. 1912 roku

Pałac

Neogotycki pałac-zamek zbudowany w latach 1849-1854 dla Józefa Mycielskiego wg projektu Fryderyka Augusta Stülera. Umieszczona w szczycie frontowego ryzalitu data „1850” odnosi się do zakończenia części zasadniczej obiektu. Obok zamku w Kórniku oraz pałacu w Jarocinie należy do najwybitniejszych dzieł neogotyku angielskiego w Wielkopolsce. Budowla stoi w miejscu, gdzie poprzednio wznosił się renesansowy murowany dwór, a istniejącą fosę uznać można za pozostałość pierwotnego założenia architektonicznego. Obecna rezydencja jest dwupiętrowa, zbudowana na planie prostokąta z dwoma czterokondygnacyjnymi okrągłymi wieżami w fasadzie frontowej. Mury zwieńczone krenelażem, ozdobione boniowaniem. Prace budowlane realizowane były przez A. Muellera, budowniczego z Rawicza.

We wnętrzu doskonale zachowana stolarka drzwiowa i okienna o charakterze neorenesansowym oraz boazerie i resztki polichromii. W przyziemiu znajduje się duży westybul nakryty sklepieniem krzyżowym wspartym na czterech parach marmurowych korynckich kolumienek. W osi sieni zaprojektowano salon z wyjściem do parku. Nad sienią i salonem znajduje się reprezentacyjna sala i kaplica. Wokół zamku roztacza się 10 hektarowy park, oparty na motywach naturalnego krajobrazu, charakterystycznego dla europejskiej sztuki ogrodowej XIX wieku. 

Obecnie we wnętrzach zabytku mieści Ośrodek Integracji Europejskiej, któremu dziękuję za umożliwienie mi wykonania fotografii.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA