grodzisko

Rososzyca

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś w gminie Sieroszewice. Liczy około 1000 mieszkańców, powiat ostrowski.Położona jest na skraju doliny Baryczy w pobliżu ujścia Leniwej Baryczy do Gniłej Baryczy i Gniłej Baryczy do Ołoboku (kilka kilometrów od bifurkacji na Baryczy), na wysokości ok. 125 m n.p.m. Leży przy drodze powiatowej Ostrów-Grabów nad Prosną, około 10 km na wschód od Ostrowa (możliwość dojazdu autobusami komunikacji miejskiej).

icon-car.pngFullscreen-Logo
Rososzyca

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rososzyca 51.631300, 18.016100 Rososzyca

Historia


Znana od 1377 roku jako wieś prywatna, rycerska, którą podkomorzy Mikołaj rozgraniczył wówczas od dóbr klasztoru w Ołoboku. Od końca XVIII wieku do 1928 roku należała do rodu Skórzewskich, którzy w XIX wieku zbudowali tu swój pałac. Wcześniej gniazdo rodowe Roso(w)skich herbu Korab.

Kościół

Kościół św. Marka z 1818 roku. Wybudowany w stylu klasycystycznym. Na terenie kościoła znajduje się krypta Skórzewskich, splądrowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, oraz arkadowa dzwonnica z 1885 roku.

Pałac

Pałac Skórzewskich z lat 70. XIX wieku. Wybodowago go w stylu neorenesansowym, z odwołaniami do renesansu włoskiego. Obecnie w złym stanie, zamieszkały.Wokół rezedencji rozciąga się park, niestety bardzo zaniedbany. Za pałacem znajduje się niewielkie grodzisko.

Spichlerz

Spichlerz z końca XIX wieku, trzykondygnacyjny.

Źródło: Wikipedia, S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; własne materiały; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym