pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Roszków

Wieś położona w powiecie jarocińskim w gminie Jarocin. Historia wsi Roszków związana jest z pobliskim Jarocinem i tamtejszymi właścicielami ziemskimi. Pierwsza wzmianka pojawia się w 1391 roku. W 1470 roku pojawiają się informacje o mieszkającej tu Małgorzacie zamężnej z Mikołajem Bieganowskim. Pod koniec XVI wieku część Roszkowa przeszła na własność kasztelana potulickiego Jana Rozdrażewskiego ożenionego z Katarzyną Potulicką. Około 1665 roku tereny te pozyskał surrogator poznański Andrzej Radoliński. W ciągu całego życia zgromadził on znaczny majątek. Pod koniec życia występuje również jako dziedzic Pleszewa i kilku sąsiednich wsi, jednak najważniejszym i największym nabytkiem staje się Jarocin, odkupiony z rąk Andrzeja Przyjemskiego, chorążego kaliskiego.

Od tego momentu wieś należała nieprzerwanie do klucza dóbr jarocińskich, a w okresie międzywojennym do majoratu Bogusław-Jarocin. W okresie świetności majątku pracowała tutaj gorzelnia, browar, tartak, olejarnia, cegielnia parowa i polna. Uprawiano tu głównie zboże i buraki, a duże znaczenie miała też hodowla bydła i owiec oraz uprawa roślin paszowych. Co ciekawe zachowana maszyna parowa z gorzelni wyprodukowana w zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu jest obecnie eksponowana w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Dwór

Rezydencja o rozbudowanej bryle powstała z końcem XIX wieku dla książąt von Radolin. Po II wojnie światowej dwór stał się siedzibą administracji Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. W kilku pomieszczeniach wygospodarowano biura, mieszkania oraz świetlicę. Obecnie popada ruinę, jest także opuszczony i niedostępny. Wokół pozostałości po parku krajobrazowym.

Dwór w Roszkowie
Dwór w Roszkowie
Dwór w Roszkowie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version