Kościół w Różnowie
kościół murowany,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Różnowo

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Oborniki. Pierwsze zmianki historyczne o miejscowości pojawiają się w źródłach od 1387 roku, wówczas dowiadujemy się o sporze sądowym Janusza Skockiego i Sędziwoja Objezierskiego. Miejscowy kościół musiał istnieć jeszcze w XIV wieku. Kolejna świątynia służyła do potopu szwedzkiego, kiedy to została zniszczona.

Urodził się tutaj Mikołaj Skrzetuski, pierwowzór Jana Skrzetuskiego, bohatera Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. Zapisał się w historii wydostaniem się z oblężonego Zbaraża i dostarczeniem listu królowi Janowi Kazimierzowi. Na terenie różnowskiej parafii mieszkała rodzina Justyny Chopin, matki Fryderyka Chopina. Według niektórych teorii Fryderyk podczas pobytu w Poznaniu odwiedził także rodzinną miejscowość swojej mamy. Warto wspomnieć również o pochodzącym z Różnowa generale Włodzimierzu Bonawenturze Krzyżanowskim, bohatera Wojny Secesyjnej, który w 1867 roku negocjował dla Stanów Zjednoczonych zakup Alaski.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Kościół

Późnobarokowy kościół pw. św. Katarzyny wzniesiony w 1798 roku staraniem Józefa Gliszczyńskiego. Został poświęcony przez dziekana obornickiego ks. Kazimierza Molińskiego 28 października tegoż samego roku. Wewnątrz słynący łaskami obraz św. Anny Samotrzeciej z XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na dzwon z napisem „1683 – Gloria in exselsis Deo” zawieszony nad wejściem do kaplicy przedpogrzebowej. Odlano go po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Przy świątyni znajduje się ponadto grób brata Adama Mickiewicza- Franciszka.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA