Kościół w Różnowie
kościół murowany,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Różnowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Oborniki. Pierwsze zmianki historyczne o miejscowości pojawiają się w źródłach od 1387 roku, wówczas dowiadujemy się o sporze sądowym Janusza Skockiego i Sędziwoja Objezierskiego. Miejscowy kościół musiał istnieć jeszcze w XIV wieku. Kolejna świątynia służyła do potopu szwedzkiego, kiedy to została zniszczona.

Urodził się tutaj Mikołaj Skrzetuski, pierwowzór Jana Skrzetuskiego, bohatera Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. Zapisał się w historii wydostaniem się z oblężonego Zbaraża i dostarczeniem listu królowi Janowi Kazimierzowi. Na terenie różnowskiej parafii mieszkała rodzina Justyny Chopin, matki Fryderyka Chopina. Według niektórych teorii Fryderyk podczas pobytu w Poznaniu odwiedził także rodzinną miejscowość swojej mamy. Warto wspomnieć również o pochodzącym z Różnowa generale Włodzimierzu Bonawenturze Krzyżanowskim, bohatera Wojny Secesyjnej, który w 1867 roku negocjował dla Stanów Zjednoczonych zakup Alaski.

Wielkopolskie wędrówki Adama Mickiewicza

Kościół

Późnobarokowy kościół pw. św. Katarzyny wzniesiony w 1798 roku staraniem Józefa Gliszczyńskiego. Został poświęcony przez dziekana obornickiego ks. Kazimierza Molińskiego 28 października tegoż samego roku. Wewnątrz słynący łaskami obraz św. Anny Samotrzeciej z XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na dzwon z napisem „1683 – Gloria in exselsis Deo” zawieszony nad wejściem do kaplicy przedpogrzebowej. Odlano go po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Przy świątyni znajduje się ponadto grób brata Adama Mickiewicza- Franciszka.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA