Kościół w Rusku
kościół drewniany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Rusko

Wieś położona w powiecie jarocińskim, w gminie Jaraczewo. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Rudusko i pochodziła najprawdopodobniej od rudy darniowej. Wieś występuje w źródłach pisanych co najmniej od 1392 roku. Właścicielami majątku były takie rody jak Zarembowie, Bielawscy, Suchorzewscy, Koszutscy, Objezierscy. W 1870 roku Rusko zostało kupione przez hrabiego Zygmunta Czarneckiego herbu Prus III. W 1885 roku na Rusko składała się wieś z 33 domami i 269 mieszkańcami oraz domena z 11 domami i 245 mieszkańcami. Dwa lata później wieś przeszła drogą dziedziczenia na najmłodszego syna Zygmunta juniora. Senior hr. Zygmunt Czarnecki przeniósł się wówczas do drugiego syna Józefa Czarneckiego do Dobrzycy. W 1926 roku pokaźny majątek liczył 1300 ha, w tym 971 ha ziem uprawnych, 25 ha łąk i pastwisk, 260 ha lasów, 31 ha nieużytków i 3 ha wody. Ostatnim przedwojennym właścicielem Ruska był Marian Czarnecki.

Pałac

Pałac w Rusku na ściennych polichromiach (Raszewy)

Pałac zbudowany w 1876 roku dla hrabiego Zugmunta Czarneckiego. Jest to rezydencja przedstawiająca cechy neorenesansu z elementami gotyku. Budynek wzniesiony został na planie wydłużonego, nierównomiernego prostokąta. Pierwotnie był bardzo bogato wyposażony, znajdowała się tutaj słynna galeria obrazów i gobelinów a także licząca 12 tysięcy tomów biblioteka. Po tych zbiorach nie ma już żadnego śladu. Po 1945 roku budynek stał się własnością skarbu państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej. Majątek został częściowo rozparcelowany, a pozostała część została w zarządzie Państwowych Nieruchomości Rolnych. W następnych latach powstało na jego terenie Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pałac poddany został gruntownemu remontowi w 1989 roku. Niestety wówczas podzielono wtórnie hall parteru oraz przekształcono inne pomieszczenia. Obecnie rezydencja, chociaż przedstawia dobry stan techniczny, na pewno wymaga kolejnego odświeżenia. Wykorzystywana jest na potrzeby sąsiadującego gospodarstwa rolnego. Główna brama pozostaje zamknięta, lecz od strony bloków mieszkalnych park nie jest ogrodzony- trudno więc ocenić dostępność całego zespołu.

Kościół

Kościół pw. św. Wojciecha powstał w 1833 roku z fundacji rodziny Objezierskich na miejscu wcześniejszej świątyni z 1613 roku. Jest to ciekawy przykład budownictwa sakralnego wzniesionego w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem z cegły. Zakrystia jest w całości murowana, a wieża konstrukcji drewnianej. XVII wieczne wyposażenie kościoła pochodzi z wcześniejszej świątyni. Zabytek otacza zadrzewiony i porośnięty teren dawnego cmentarza otoczonego zabytkowym ogrodzeniem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version