Russocice
kościół murowany,  Powiat turecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Russocice

Booking.com

Wieś położona w powiecie tureckim, w gminie Władysławów– z tą też miejscowością bezpośrednio sąsiaduje.  Pierwotnie była to wieś szlachecka, później także miasteczko, które decyzją władz rosyjskich utraciło prawa miejskie w 1870 roku.

Kościół

Pierwsze informacje o świątyni w Russosicach pojawiają się w XIV wieku. Obecny kościół został jednak wzniesiony w końcu kolejnego stulecia. Jest to obiekt późnogotycki, z cegły w wątku polskim, z węższym i niższym prezbiterium. Przy nawie z obu stron neogotyckie kaplice dobudowane w XIX wieku. Sklepienie kolebkowe z lunetami pochodzi z przełomu XVII/XVIII wieku. Wewnątrz ołtarze późnobarokowe zapewne z fundacji rodu
W 1528 roku kościół miał tytuł prepozytury z kolegium mansjonarzy. Zachował się opis dotyczący świątyni z 1910 roku: Znane są jedynie pojedyńcze momenta jego dziejów, między innemi, że około 1775 roku kościół był gruntownie odnawiany, zostało dobudowane prezbiterium i wystawiono wieżę. Wiele zasług w utrzymaniu kościoła w należytym stanie położył ks. Sebasjan Rajski, który był tu rektorem od roku 1786-go, za niego istniała szkoła, utrzymywana kosztem kolatora, Aleksandra Surowskiego.
Przy świątyni, w latach 1938-1939 na miejscu starej stodoły z inicjatywy ks. Grzegorza Domańskiego, wzniesiono dom parafialny.

Źródło: Makary Górzyński, Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, Turek 2009

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA