Kościół w Rychwale
kościół murowany,  Miasto,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie

Rychwał

Booking.com

Niewielkie miasto położone w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rychwał. Pierwsze informacje o Rychwale pochodzą z 1394 roku. W tym też okresie miejscowość uzyskała prawa miejskie stanowiąc własność prywatną. Być może ośrodek był zakładany przez osadników niemieckich o czym świadczy nazwa, która pierwotnie mogła brzmieć jako Reichwald- „bogaty las”. W ciągu następnych lat powstał tutaj ratusz, a także zamek obronny w basztami i fosą wzniesiony na sztucznej wyspie.

Na przełomie XIV i XV wieku należał do znaczącego rodu Zarembów. Marcin z Rychwala za zasługi rycerskie został nawet mianowany przez króla Władysława Jagiełłę wojewodą kaliskim. W 1574 roku Rychwał przechodzi w ręce Złotkowskich. Było to wówczas miasto średniej wielkości. Funkcjonowały tutaj trzy gorzelnie, trzech szynkarzy, dwóch komorników oraz szesnastu rzemieślników. Przełom XVI i XVII wieku przynosi zagładę ośrodka. Zły stan miejskiej kasy pogarszają także pożary. Im później tym sytuacja staje się poważniejsza, kolejne lata przynoszą także wyniszczające wojny, przez co miasteczko zaczyna pustoszeć. Wspominałem jeszcze o epidemiach i głodzie? Wszystkie okazałe budynki znajdują się wówczas w ruinie, także dzisiaj nie zobaczymy już ani zamku ani ratusza.

Miasto powoli podźwignęło się z katastrofy w II połowie XVIII wieku. Po upadku powstania styczniowego w 1864 roku na mocy ukazu carskiego rozpoczęto jednak likwidację ośrodka. Dopiero w styczniu 1917 roku w Warszawie władze niemieckie podjęły decyzję o możliwym przywróceniu Rychwałowi praw miejskich, co ostatecznie stało się w 1921 roku.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Rychwale i okolicach!

Kościół pw. św. Trójcy

Z uwagi na trudną historię miasta jest to właściwie jedyny cenny zabytek w Rychwale. Tak jak miasto- powstawał oraz upadał. Kościół zbudowano w 1476 roku, a już sto lat później trzeba go było odbudowywać, co uczyniono z fundacji kasztelana Gabriela Złotkowskiego. W XVIII wieku świątynia była zrujnowana. Obecny wygląd przybytek uzyskał w latach 1790-1800 oraz w 1874 roku. Ze starej gotyckiej budowli zachował się gotycki szczyt fasady. Szczęśliwie z dawnego wystroju przetrwały do naszych czasów także gotycki krucyfiks, renesansowy nagrobek kasztelana krzywińskiego Gabriela Złotkowskiego oraz barokowe ołtarze.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA