Zamek w Rydzynie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz,  zamek

Rydzyna

Booking.com

Rydzyna to niewielkie miasto położone w południowo- zachodniej części województwa Wielkopolskiego na terenie powiatu leszczyńskiego. Jest znana przede wszystkim ze swojego cennego zamku, bogatej siedziby znamienitych rodów, ale także dzięki rynkowi określanemu wielkopolską perła baroku.

Rynek w Rydzynie
Rydzyna

Rynek

Jest to jeden z najcenniejszych centralnych placów na terenie Wielkopolski. Rydzyński rynek zachował oryginalny kształt nadany mu podczas lokacji miasta na początku XV wieku. Pomimo tego, że pierwotna drewniana zabudowa miejska spłonęła w 1707 roku podczas wojny północnej to nadal znajdują się tutaj cenne obiekty. Powstały one podczas obudowy miasteczka, stanowiąc obecnie cenny kompleks XVIII-wiecznych kamienic. Zachowany do dzisiaj barokowy Pomnik Trójcy Świętej wzniesiono na skrzyżowaniu osi widokowych. Ten niezwykle cenny obiekt, upamiętniający epidemię dżumy z 1709 roku, należy do rzadkich przykładów tak zwanych słupów morowych.

Obecny barokowy murowany gmach ratusza wybudowano w 1761 roku według projektu zapewne Karola Marcina Frantza. Budynek stoi w środku zachodniej pierzei rynku, w miejscu gdzie przedtem wychodziła z placu rynkowego jedna z ulic. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, z częściowo użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie trapezu.

Zamek

Pierwsza wzmianka o zamku w Rydzynie pochodzi z połowy XIV wieku. Była to wówczas siedziba Jan z Rydzyny i Czerniny, rycerza i zaufanego dworzanina Władysława II Jagiełły. W rękach spadkobierców po Janie zamek pozostał niemal do końca XVII stulecia. W 1658 roku część dóbr rydzyńskich wykupił ród Leszczyńskich, jeden z najmożniejszych rodów dawnej Rzeczypospolitej. Wtedy także zabrano się do przebudowy warownego zamku na luksusową rezydencję.

Zamek w Rydzynie ok. 1912 roku

Początkowo pieczę nad budową sprawował Józef Szymon Beletti, architekt króla Korybuta Wiśniowieckiego oraz Jana III Sobieskiego, jednak w końcowym etapie został zastąpiony przez Pompeo Ferrari (patrz – architektura Leszna). W wyniku tych prac powstał imponujący zespół rezydencjonalny, należący do najokazalszych tego typu gniazd magnackich w kraju. Była to czteroskrzydłowa i trzypiętrowa barokowa rezydencja z narożnymi wieżami otoczona fosą. W latach 1704-09 pełnił on rolę siedziby rodowej Stanisława Leszczyńskiego – elekcyjnego króla Polski. W 1738 roku zamek przeszedł w ręce rodziny Sułkowskich – wykończyli oni zamek jako imponującą, podziwianą do dzisiaj budowlę. Po bezpotomnej śmierci synów Augusta Sułkowskiego majątek został oddany do dyspozycji Kolegium Szkolnego, a niedługo potem przejęte przez Pruską Komisję Kolonizacyjną. Po tym fakcie zamek opustoszał z cennego wyposażenia. W czasie pierwszej wojny światowej w rezydencji mieścił się niemiecki obóz dla francuskich i rosyjskich jeńców wojennych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamek stał się własnością Skarbu Państwa i trafił pod opiekę Kuratorium Fundacji im. Sułkowskich. Po adaptacji na cele szkolne we wrześniu 1928 roku obiekt stał się siedzibą Gimnazjum, a później także Liceum. Prawdziwa katastrofa nastąpiła po wejściu do zamku radzieckich barbarzynców w 1945- Armie Czerwoną. Wnętrza zostały zdewastowane, a następnie podpalone, w wyniku czego bezcenne dekoracje zostały bezpowrotnie zniszczone. Pozostały tylko wypalone ściany… Na szczęście już w 1946 przystąpiono do odbudowy rezydencji – wykonano wtedy prace zabezpieczające. W 1969 roku zamek przejął Zarząd Główny SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich) z przeznaczeniem na ośrodek szkoleniowy i konferencyjny dla środowisk technicznych, a w następnym roku rozpoczął się generalny remont, który trwał aż do 1989 roku. W wyniku żmudnych prac odtworzono najważniejsze pomieszczenia dzięki fragmentom oryginalnej dekoracji oraz zachowanej dokumentacji sprzed II wojny światowej. Patrząc na pełne przepychu barokowe sale można z szacunkiem i wdzięcznością myśleć o ludziach, którzy przyczynili się do ich powstania. Dzisiaj zamek pełni funkcję ośrodka konferencyjnego i hotelu. Zamkowe sale można zwiedzać w grupach zorganizowanych po poprzednim zgłoszeniu. Istnieje także możliwość wynajęcia zabytkowych wnętrz na konferencje.

W tym miejscu chciałbym serdecznie
podziękować Dyrektorowi Zamku za pomoc przy umożliwieniu
mi wykonania fotografii rydzyńskiej rezydencji.

Zamek i otoczenie:

Reprezentacyjna klatka schodowa:

Sala Czterech Pór Roku. Imponujące pomieszczenie z dekoracją rzeźbiarską o motywach czterech pór roku. W rogu sal personifikacje wiosny, lata, jesieni i zimy:

Sala Morska. Sala z najbogatszą dekoracją rzeźbiarską w pałacu o motywach morskich:

Sala Balowa. Jedno z najpiękniejszych barokowych wnętrz w Polsce. Na suficie monumentalne freski autorstwa Jerzego Wilhelma Neunhertza, będące apoteozą zaślubin gospodarza z malborską wojewodzianką Anną Przebendowską (rekonstrukcja malarstwa po zniszczeniach wojennych). Kolumnada jest najprawdopodobniej autorstwa Dominika Merliniego:

Sala Myśliwska:

Sala Rycerska:

Gabinet Kryształowy. Oryginalne fragmenty ocalałej dekoracji rzeźbiarskiej:

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA