Dwór w Sędzinach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Sędziny

Booking.com

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Duszniki. Pierwsze informacje źródłowe o miejscowości pochodzą z XIV wieku, wspominając o Mścigniewie z Sędzina. Na przełomie XIV i XV wieku dowiadujemy się także o Mikołaju, Dzierżeku i Zofii. Przez wieki była to wieś należąca do Sędzińskich, a od XVIII wieku także do Chłapowskich. W 1888 roku Sędziny tworzyły okręg dominalny wraz z Sędzinkiem i Zalesiem. Na terenie okręgu znajdowały się 23 domy z 489 mieszkańcami, a folwark zajmował 1209 ha, w tym 865 ha ziemi uprawnej. Pod koniec XIX stulecia wieś została wykupiona przez rząd pruski i nazwano ją jako Königshof. Z czasem majątek przeszedł w ręce niemieckiej rodziny Oppenów, a później także Wandeltów. Po pierwszej wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa, od którego wydzierżawił go znany lekarz psychiatra Kazimierz Wize, który gospodarował na około 700 ha do wybuchu II wojny światowej.

Dwór

Neoklasycystyczna rezydencja wzniesiona w połowie XIX wieku dla Oppenów, następnie rozbudowany o jedną kondygnację dla Antoniego Wandelta. Jest to dwukondygnacyjny, prostokątny dwór nakryty stromym dachem, skrywającym użytkowe poddasze. Na osi fasady umieszczono ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Ryzalit podzielony jest pilastrami i poprzedzony czterokolumnowym gankiem z tarasem. Przed dworem nadal czytelny, lecz zniszczony gazon. Obecnie obiekt dostępny z zewnątrz, lecz opuszczony. Niewielki park zdewastowany.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA