kościół murowany,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Siedlec

Wieś położona w powiecie wolsztyńskim, siedziba gminy Siedlec. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1257 roku, kiedy to książę Przemysław I nadał wieś cystersom z Obry. Nazwa Siedlec pochodzi ponoć od wyrazu siodło, czyli… miejsca zasiedlonego. Parafia musiała tutaj istnieć w połowie XIV wieku. Fundatorem ówczesnego kościoła był opat oberski Teodoryk. Rozwój wsi przyda na XVII wiek, wówczas powstaje tutaj szkoła oraz następuje rozwój przestrzenny zabudowy. Kolejny dobry okres przypada na początek XIX wieku.

Kościół

Eklektyczny kościół pw. św. Michała Archanioła został wzniesiony w latach 1911-1913 według projektu Stefana Karwatki w miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni z 1732 roku. Po pożarze z 1945 roku został odbudowany dwa lata później. We wnętrzu nie zobaczymy zbyt wiele elementów zabytkowych- najstarszymi dziełami sztuki są dwie późnorenesansowe rzeźby przeniesione z innego obiektu sakralnego.

Kościół w Siedlcu

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version