Dwór w Siedmiorogowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Siedmiorogów Drugi

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Borek Wielkopolski. Dawniej nazwa miejscowości brzmiała jako Siedmiorogowo i Siebenwald. Pierwsze wzmianki pojawiają się w 1398 roku jako własność braci Jędrzeja i Pawła z sąsiedniej Zimnowody. Według spisu z 1837 roku mieszkało tutaj 240 osób w 29 domostwach. W 1930 roku majątek liczył aż 1334 ha.

Dwór

Jeden z najcenniejszych barokowych dworów w Polsce znajduje się w Siedmiorogowie. Mimo ogromnych wartości historycznych oraz niekwestowanych walorów estetycznych jego stan techniczny jest niestety pozostawiający wiele do życzenia. Powstał w 1732 roku (data wyryta na belce stropowej) dla Jana Tworzyjańskiego. Kolejnym właścicielem rezydencji w 1765 roku był podczaszy warszawski i starosta mieścicki Andrzej Szamocki, a następnie jego bratanek Antoni. W latach 40. XIX wieku dobra wydzierżawiono Smitkowskim. Ostatnimi właścicielami dworu byli Mycielscy.

Jest to typowy polski dwór- parterowy z wysokim łamanym dachem krytym gontem. Cechą charakterystyczną obiektu są bardzo wysokie murowane koniny, a przy bocznych ścianach znajdują się dwa kwadratowe alkierze. Wnętrze podobno jest całkowicie zdewastowane, ale trudno to określić, ponieważ okna zabytku zostały zamurowane- może to i dobrze. Obecnie jest w stanie zabezpieczonej ruiny. Podjazd pod dwór odbywa się wąską, polną drogą i na ten moment dostęp do obiektu jest swobodny. W zdziczałym parku pozostałości zabytkowej kapliczki oraz lodowni. Na próżno szukać tutaj dawnej świetności z zadbanym honorowym dziedzińcem, ogrodem włoskim i rzeźbami czy pomieszczeniem figarni z egzotycznymi roślinami. Wokół równie zaniedbane budynki folwarczne.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA