atrakcje i ciekawostki krajoznawcze
Sieraków

Sieraków

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 2 Średnia: 4.5]

Sieraków to niewielkie miasto w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Położony nad Wartą na skraju Puszczy Noteckiej pomiędzy dwoma jeziorami: Jaroszewskim i Lutomskim. Sieraków znany jest przede wszystkim z zamku Opalińskich oraz stada Ogierów. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 1251 roku. W 1388 roku potwierdzony jest miejski charakter osady. Od 1591 roku dziedzicami Sierakowa stali się Opalińscy h. Łodzia, którzy gospodarzyli do 1749 roku- to za ich władania nastąpił rozkwit miejscowości. W 1818 roku dobra zostały wykupione przez skarb pruski dla zakładanej tu stadniny koni. Od połowy XIX wieku Sieraków był własnością króla pruskiego Fryderyka III.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Sieraków

ładowanie mapy - proszę czekać...

Sieraków 52.651700, 16.080800 Sieraków

Zamek Opalińskich

Pozostałości zamku sięgają XIV wieku. W XVII wieku został przebudowany na okazałą rezydencję bogatego rodu Opalińskich prawdopodobnie wg. architekta Krzysztofa Bonadury Starszego. W XIX wieku budynek został niestety rozebrany, pozostawiając jedynie sklepione pomieszczenia przyziemia skrzydła południowego, użytkowane jako lodownia. W 1995 roku część rezydencji zostało odbudowane na Muzeum – Zamek Opalińskich. Odbudowa obiektu została dokonana m.in. dzięki zaangażowaniu wybitnego naukowca i krajoznawcy dr Włodzimierza Łęckiego, ówczesnego wojewody poznańskiego.

Ekspozycja prezentuje dzieje ziemi sierakowskiej od czasów najdawniejszych po współczesność. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe sarkofagi rodziny Opalińskich, odkryte w 1991 roku w krypcie kościoła pobernardyńskiego. Pozostałości zamku na południowym brzegu Warty zostały dodatkowo wyeksponowane. 

Kościół pobernardyński

Późnorenesansowy, imponujących rozmiarów kościół NMP Niepokalanie Poczętej z lat 1625-1639, dawny klasztor bernardynów. W świątyni znajduje się cenne wyposażenie, m.in. obrazy Krzysztofa Boguszewskiego w ołtarzach bocznych i nagrobki rodowe Opalińskich.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym