Pałac w Siernikach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Sierniki

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Rogoźno. Sierniki pojawiają się w źródłach od XIV wieku. Było to gniazdo rodowe Siernickich, którzy gospodarowali tutaj do XVI wieku. W kolejnym stuleciu mieszkali tutaj Prusieccy, Sapińscy, Smoguleccy, Zakrzewscy, Zdziechowscy oraz Romieniewscy. Ta ostatnia rodzina rządziła dobrami do 1748 roku, kiedy to następnie wieś kupiła Teresa ze Swinarskich. Kolejnym dziedzicem był jej syn Wojciech Radoliński. Wówczas istniał tutaj drewniany, barokowy dwór. Po Radolińskich dobra otrzymała Katarzyna z Raczyńskich- to wówczas powstaje słynna rezydencja. Po śmierci Katarzyny w 1792 roku wsią gospodaruje córka Wirydianna z Radolińskich, po której zachowały się cenne pamiętniki z epoki. Po tejże rodzinie w 1849 roku majątek kupił Władysław Szułdrzyński. Rodzina ta gospodarowała tutaj aż do 1939 roku.

Pałac

Pałac w Siernikach powstały w 1786-1788 dla Katarzyny z Raczyńskich Radolińskiej należy do najcenniejszych przykładów klasycyzmu na terenie kraju. Już przez współczesnych był określany mianem arcydzieła. Realizacja ta zapoczątkowała modę na tego typu domy. Całymi garściami z Siernickiem rezydencji czerpie chociażby pałac w Lewkowie, który wygląda wręcz na kopię swojego pierwowzoru. Odwołują się także do niego rezydencje w Racocie, Mchach czy Objezierzu.

Pałac w Siernikach – zdjęcie z początku XX wieku.

Założenie pałacowe projektował jeden z najwybitniejszych ówczesnych architektów, czyli Jan Christian Kamsetzer. Za realizację odpowiadali także Antoni Hoehne i rzeźbiarz Jan Szeps. Głowice i bazy kolumn oraz pilastry i schody wykonane zostały ze śląskiego piaskowca. Na froncie budynku, nieco wysunięty do przodu i wsparty na czterech kolumnach jońskich, znajduje się portyk z tympanonem, w którego polu umieszczono białą tablicę marmurową z napisem: „Sobie, Swoim, Przyjaźni, Czasowi”. W fasadzie ogrodowej trójboczny wysunięty ryzalit z łukowato ujętymi drzwiami wejściowymi. Prowadzą do nich dwubiegunowe schody, pod którymi znajduje się zejście do piwnicy.

Środek parteru zajmuje reprezentacyjna, okrągła sala nakryta spłaszczoną kopułą. Były w niej iluzjonistyczne malowidła, a w kopule wizja nieba z obłokami, a w narożnikach dwa kominki. Ponoć wiele z dawnych zdobień, dekoracji, kominków itp. zachowało się do naszych czasów. Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ od wielu lat pałac jest zamknięty na głucho i jest całkowicie niedostępny. Może to i dobrze, przynajmniej nie jest dewastowany. Kilka lat temu całość była wystawiona na sprzedaż, lecz od tego czasu nic się nie zmieniło.

Wokół zabudowania gospodarcze skupione wokół dwóch dziedzińców. Z obu stron pałacu wzniesiono dwie piętrowe oficyny

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA