Dwór w Skarboszewie
dwór,  kościół murowany,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Skarboszewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Pierwsze informacje pisane o Skarboszewie pochodzą z 1188 roku, co czyni ją jedną ze starszych wsi regionu. Wzmianka traktuje o Pawle, synu Przedpełka, który daruje wieś opactwu Cystersów w Lądzie. Klasztor w kolejnym wieku zamienia się na inną wieś z biskupami poznańskimi, co zostaje sfinalizowane w 1298 roku. W rękach biskupów zostaje aż do 1796 roku, kiedy to władze pruskie dokonały konfiskaty majątków kościelnych. W 1825 roku wieś kupuje rodzina Łukomskich, a następnie Leonardi. W rękach tej rodziny Skarboszewo zostaje do 1907 roku, stając się własnością Bernarda Koszarka, który gospodarzył tutaj aż do II wojny światowej.

Kościół

Neogotycka świątynia pw. św. Trójcy wzniesiona w latach 1904-1906 przez ówczesnego proboszcza księdza Wojciecha Andersza w stylu neoromańskim. Projektantem budowli był Julian Łukomski.

Dwór

Dwór z początku XX wieku powstały dla Bernarda Koszarka. Jest to obiektem parterowy, kryty dachem naczółkowym z gankiem wspartym na czterech filarach. Dwór dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA