Dwór w Skarboszewie
dwór,  kościół murowany,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Skarboszewo

Wieś położona w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Pierwsze informacje pisane o Skarboszewie pochodzą z 1188 roku, co czyni ją jedną ze starszych wsi regionu. Wzmianka traktuje o Pawle, synu Przedpełka, który daruje wieś opactwu Cystersów w Lądzie. Klasztor w kolejnym wieku zamienia się na inną wieś z biskupami poznańskimi, co zostaje sfinalizowane w 1298 roku. W rękach biskupów zostaje aż do 1796 roku, kiedy to władze pruskie dokonały konfiskaty majątków kościelnych. W 1825 roku wieś kupuje rodzina Łukomskich, a następnie Leonardi. W rękach tej rodziny Skarboszewo zostaje do 1907 roku, stając się własnością Bernarda Koszarka, który gospodarzył tutaj aż do II wojny światowej.

Kościół

Neogotycka świątynia pw. św. Trójcy wzniesiona w latach 1904-1906 przez ówczesnego proboszcza księdza Wojciecha Andersza w stylu neoromańskim. Projektantem budowli był Julian Łukomski.

Dwór

Dwór z początku XX wieku powstały dla Bernarda Koszarka. Jest to obiektem parterowy, kryty dachem naczółkowym z gankiem wspartym na czterech filarach. Dwór dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *