wycieczka

Skarby architektoniczne okolicy Puszczy Noteckiej

(ok. 126 km)- pętla.
Puszcza Notecka to największy las w Polsce. Znajdują się tutaj piękne jeziora, prawdziwe wydmy, ale też ślady dawnej przeszłości, czyli zabytkowa architektura zlokalizowana w okolicznych wsiach i miasteczkach. Wycieczka ta skupiać się będzie na architekturze.

Skarby Puszczy Noteckiej

Mapa osadzona - pokaż w trybie pełnoekranowym

Trasę zaczynamy w 1. Międzychodzie (0 km) (chociaż jeśli myślimy o noclegu to warto rozważyć pobyt w Olandii, jako idealne miejsce wypadowe). Międzychód powstał jako osada handlowo-rzemieślnicza we wczesnym średniowieczu. Związana była wówczas z czterema grodami. Ze wsi położonej pomiędzy rzeką i jeziorem powstało w końcu XIV wieku właściwe miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1404 roku. Na przestrzeni wieków Międzychód należał do rodów Ostrorogów i Unrugów, którym to zawdzięcza rozwój. Po Unrugach miasto i okolice stanowiły pruską domenę królewską. Po I wojnie światowej miasto powróciło w granice Polski. Najstarsza część Międzychodu znajduje się na przesmyku pomiędzy Wartą a Jeziorem Miejskim, co jest ogromnym atutem i czynnikiem wyróżniającym ten niewielki ośrodek. Zobaczymy tutaj ciekawą, historyczną zabudowę i słynną Laufpompę.

Międzychód z lotu ptaka

Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej czeka na nas 2. Sieraków (15 km) znany przede wszystkim z zamku Opalińskich, stada Ogierów oraz przepięknej świątyni poklasztornej. Pozostałości zamku sięgają XIV wieku. W XVII wieku został przebudowany na okazałą rezydencję bogatego rodu Opalińskich prawdopodobnie wg. architekta Krzysztofa Bonadury Starszego. W XIX wieku budynek został niestety rozebrany, pozostawiając jedynie sklepione pomieszczenia przyziemia skrzydła południowego, użytkowane jako lodownia. W 1995 roku część rezydencji zostało odbudowane na Muzeum – Zamek Opalińskich. Odbudowa obiektu została dokonana m.in. dzięki zaangażowaniu wybitnego naukowca i krajoznawcy dr Włodzimierza Łęckiego, ówczesnego wojewody poznańskiego.

Zamek w Sierakowie

W 3. Obrzycku (35 km) zobaczymy pałac Raczyńskich, którego właścicielem jest obecnie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Obrzycka udajemy się do 4. Szamotuł (12 km), gdzie zwiedzamy zamek oraz legendarną basztę Halszki. Pierwszy zamek w Szamotułach powstał w zupełnie w innym miejscu – w południowej części miasta.  Początki obecnego zamku należy zapewne szukać w XV wieku. Gotycki charakter budowla straciła podczas remontu w 1870 roku, który przeprowadziła książęca rodzina Sachsen Coburg Gotta.  Po odzyskaniu niepodległości Szamotuły zostały przejęte przez Skarb Państwa i w znacznej mierze rozparcelowane. Zamek był dzierżawiony przez prywatne osoby aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas w jego wnętrzach umieszczono okupacyjną administrację a w baszcie siedzibę organizacji Hitler Jugend. Rekonstrukcję w historycznym kształcie i z wykorzystaniem zachowanych fragmentów przeprowadzono w latach 1976-1990. Szamotulska baszta to najstarszy i najlepiej zachowany obiekt dawnego założenia zamkowego. Ceglaną wieżę wzniesiono w XV wieku na planie prostokąta o wymiarach 8,25 x 10,75 metrów jako budowlę obronną. Pełniła też funkcję bramy wjazdowej. W roku 1518 wieża została przystosowana do celów mieszkalnych.  Warto także pospacerować po zabytkowej części miasta.

Zamek w Szamotułach

Udając się w drogę powrotną zahaczmy o neogotycki pałac w 5. Śródce (27 km), który obecnie pełni rolę restauracji oraz hotelu. Neogotycki pałac o bardzo oryginalnej koncepcji architektonicznej, odwołujących się całymi garściami do tradycji średniowiecza, wzniesiony w latach 1858-1861 dla Carla von Seydlitza i jego żony Seweryny z Dziembowskich. Przypuszcza się, iż architekt wywodził się z kręgów słynnego projektanta Karla Friedricha Schinkla (patrz-pałac w Antoninie). 

Śródka

Kilka kilometrów dalej koniecznie musimy zatrzymać się przy punkcie widokowym w 6. Łężyczkach (6 km) z pierwszym pomnikiem trzeciego tysiąclecia na świecie. Łężyczki to wieś położona w powiecie międzychodzkim, w gminie Chrzypsko Wielkie nad Jeziorem Chrzypskim w Sierakowskim Parku Krajobrazowym.

Łężyczki

Dalej wpadamy do wspomnianej wcześniej Olandii, czyli miejscowości 7. Prusim (17 km) z doskonałą bazą hotelową i restauracyjną. Nazwa „Olandia” nawiązuje do osadnictwa olęderskiego w Wielkopolsce w XVII-XVIII wieku. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, co doprowadziło do jego degradacji. Szczęśliwie w 2004 roku wrócił w posiadanie prywatnych właścicieli.  Zorganizowano tutaj niewielką plażę, plac zabaw, mini skansen, niewielkie zoo z końmi, owcami i innymi zwierzętami gospodarczymi, a także centrum SPA, winiarnię i rewelacyjną restaurację. Polecam na bazę wypadową do pobliskich atrakcji lub na weekendowy wypad za miasto.

Olandia

Ostatnim punktem wycieczki jest pałac w 8. Gorzyniu (10 km) oraz Jezioro Gorzyńskie. Chociaż rezydencja jest na ten moment niedostępna dla odwiedzających i tak warto się przespacerować w jej okolicy. Z Gorzynia do Międzychodu to tylko 4 km. Skarby Puszczy Noteckiej to przede wszystkim piękne natura, ale jak widać znajduje się tutaj także ciekawa zabytkowa architektura.

Pałac w Gorzyniu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version