wycieczki i zwiedzanie Wielkopolski

Skarby architektoniczne okolicy Puszczy Noteckiej

(ok. 126 km)- pętla.
Puszcza Notecka to największy las w Polsce. Znajdują się tutaj piękne jeziora, prawdziwe wydmy, ale też ślady dawnej przeszłości, czyli zabytkowa architektura zlokalizowana w okolicznych wsiach i miasteczkach. Wycieczka ta skupiać się będzie na architekturze.

Skarby Puszczy Noteckiej

Mapa osadzona - pokaż w trybie pełnoekranowym

Trasę zaczynamy w 1. Międzychodzie (0 km) (chociaż jeśli myślimy o noclegu to warto rozważyć pobyt w Olandii, jako idealne miejsce wypadowe). Międzychód powstał jako osada handlowo-rzemieślnicza we wczesnym średniowieczu. Związana była wówczas z czterema grodami. Ze wsi położonej pomiędzy rzeką i jeziorem powstało w końcu XIV wieku właściwe miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1404 roku. Na przestrzeni wieków Międzychód należał do rodów Ostrorogów i Unrugów, którym to zawdzięcza rozwój. Po Unrugach miasto i okolice stanowiły pruską domenę królewską. Po I wojnie światowej miasto powróciło w granice Polski. Najstarsza część Międzychodu znajduje się na przesmyku pomiędzy Wartą a Jeziorem Miejskim, co jest ogromnym atutem i czynnikiem wyróżniającym ten niewielki ośrodek. Zobaczymy tutaj ciekawą, historyczną zabudowę i słynną Laufpompę.

Międzychód z lotu ptaka

Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej czeka na nas 2. Sieraków (15 km) znany przede wszystkim z zamku Opalińskich, stada Ogierów oraz przepięknej świątyni poklasztornej. Pozostałości zamku sięgają XIV wieku. W XVII wieku został przebudowany na okazałą rezydencję bogatego rodu Opalińskich prawdopodobnie wg. architekta Krzysztofa Bonadury Starszego. W XIX wieku budynek został niestety rozebrany, pozostawiając jedynie sklepione pomieszczenia przyziemia skrzydła południowego, użytkowane jako lodownia. W 1995 roku część rezydencji zostało odbudowane na Muzeum – Zamek Opalińskich. Odbudowa obiektu została dokonana m.in. dzięki zaangażowaniu wybitnego naukowca i krajoznawcy dr Włodzimierza Łęckiego, ówczesnego wojewody poznańskiego.

Zamek w Sierakowie

W 3. Obrzycku (35 km) zobaczymy pałac Raczyńskich, którego właścicielem jest obecnie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pałac wzniesiono w połowie XIX wieku z wykorzystaniem elementów jeszcze starszego budynku. Rezydencja pełniła wówczas funkcję pałacu myśliwskiego, a siedziba ordynacji znajdowała się w Gaju Małym. Początkowo nie był to zbyt duży dom, co zmieniło się dzięki Zygmuntowi Emerykowi Raczyńskiemu. Po śmierci poprzedniego właściciela przejął on ordynację obrzycką oraz przebudował i rozbudował pałac w latach 1906-1910 . Nadał wówczas budynkowi formę eklektyczną z elementami tzw. kostiumu francuskiego i neobarokowymi elewacjami. Nad pracami budowlanymi, według projektów berlińskich architektów, czuwał Henryk Wysoki z Szamotuł. Pałac wzniesiono w pobliżu skarpy rzecznej, poprzedzono go także wielkim dziedzińcem z oficynami. Nad głównym wejściem umieszczono herb Nałęcz i dewizę rodową „Vitam impendere vero” tj. Życie poświęcić prawdzie. Wejścia do wysokiej wieży strzegą dwa gryfy, a nad drzwiami, w kartuszu, znajduje się data zakończenia inwestycji, czyli 1910 rok i monogram Raczyńskich. W części pomieszczeń na parterze zachowały się fragmenty dekoracji sztukatorskich oraz boazerie.

Pałac w Obrzycku

Z Obrzycka udajemy się do 4. Szamotuł (12 km), gdzie zwiedzamy zamek oraz legendarną basztę Halszki. Pierwszy zamek w Szamotułach powstał w zupełnie w innym miejscu – w południowej części miasta.  Początki obecnego zamku należy zapewne szukać w XV wieku. Gotycki charakter budowla straciła podczas remontu w 1870 roku, który przeprowadziła książęca rodzina Sachsen Coburg Gotta.  Po odzyskaniu niepodległości Szamotuły zostały przejęte przez Skarb Państwa i w znacznej mierze rozparcelowane. Zamek był dzierżawiony przez prywatne osoby aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas w jego wnętrzach umieszczono okupacyjną administrację a w baszcie siedzibę organizacji Hitler Jugend. Rekonstrukcję w historycznym kształcie i z wykorzystaniem zachowanych fragmentów przeprowadzono w latach 1976-1990. Szamotulska baszta to najstarszy i najlepiej zachowany obiekt dawnego założenia zamkowego. Ceglaną wieżę wzniesiono w XV wieku na planie prostokąta o wymiarach 8,25 x 10,75 metrów jako budowlę obronną. Pełniła też funkcję bramy wjazdowej. W roku 1518 wieża została przystosowana do celów mieszkalnych.  Warto także pospacerować po zabytkowej części miasta.

Zamek w Szamotułach

Udając się w drogę powrotną zahaczmy o neogotycki pałac w 5. Śródce (27 km), który obecnie pełni rolę restauracji oraz hotelu. Neogotycki pałac o bardzo oryginalnej koncepcji architektonicznej, odwołujących się całymi garściami do tradycji średniowiecza, wzniesiony w latach 1858-1861 dla Carla von Seydlitza i jego żony Seweryny z Dziembowskich. Przypuszcza się, iż architekt wywodził się z kręgów słynnego projektanta Karla Friedricha Schinkla (patrz-pałac w Antoninie). 

Śródka

Kilka kilometrów dalej koniecznie musimy zatrzymać się przy punkcie widokowym w 6. Łężyczkach (6 km) z pierwszym pomnikiem trzeciego tysiąclecia na świecie. Łężyczki to wieś położona w powiecie międzychodzkim, w gminie Chrzypsko Wielkie nad Jeziorem Chrzypskim w Sierakowskim Parku Krajobrazowym.

Łężyczki

Dalej wpadamy do wspomnianej wcześniej Olandii, czyli miejscowości 7. Prusim (17 km) z doskonałą bazą hotelową i restauracyjną. Nazwa „Olandia” nawiązuje do osadnictwa olęderskiego w Wielkopolsce w XVII-XVIII wieku. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, co doprowadziło do jego degradacji. Szczęśliwie w 2004 roku wrócił w posiadanie prywatnych właścicieli.  Zorganizowano tutaj niewielką plażę, plac zabaw, mini skansen, niewielkie zoo z końmi, owcami i innymi zwierzętami gospodarczymi, a także centrum SPA, winiarnię i rewelacyjną restaurację. Polecam na bazę wypadową do pobliskich atrakcji lub na weekendowy wypad za miasto.

Olandia

Ostatnim punktem wycieczki jest pałac w 8. Gorzyniu (10 km) oraz Jezioro Gorzyńskie. Chociaż rezydencja jest na ten moment niedostępna dla odwiedzających i tak warto się przespacerować w jej okolicy. Z Gorzynia do Międzychodu to tylko 4 km. Skarby Puszczy Noteckiej to przede wszystkim piękne natura, ale jak widać znajduje się tutaj także ciekawa zabytkowa architektura.

Pałac w Gorzyniu

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version