Kościół w Skokach
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  Miasto,  park krajobrazowy,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Skoki

Miasto położone w powiecie wągrowieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skoki. Obecnie liczy niespełna 4000 mieszkańców. Zostało założone w 1367 roku otrzymując wówczas prawa miejskie z nadania Kazimierza Wielkiego. Było to miasto prywatne należące do Janusza z Podlesia. W XVI i XVII wieku to ośrodek działalności braci czeskich, co poprzez liberalną politykę religijną i sprowadzaniu nowych mieszkańców przyczyniło się do rozwoju miasta. Ówczesny właściciel Mikołaj Rej (prawnuk słynnego Mikołaja Reja) był kalwinem, który poparł pustoszący kraj najazd szwedzki. Ostateczne zwycięstwo Jana Kazimierza i obciążenia wojenne spowodowały upadek miasta. Nie pomogły w tym późniejsze pożary i epidemie. Od XVII wieku ważną gałęzią gospodarczą ośrodka było sukiennictwo. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Skokach i okolicach!

Kościół

Kościół pw. św. Mikołaja wzniesiono w 1737 roku z inicjatywy wojewody poznańskiego Kazimierza Raczyńskiego. Wyróżnia się on dwuwieżową fasadą, co jest rzadkością wśród drewnianych świątyń. Warto zaznaczyć, że obiekt jest konstrukcji słupowo-ramowej, którą to wypełniono cegłami- odmiana tzw. muru pruskiego. Najstarsze zabytki zgromadzone we wnętrzu pochodzą z XVII wieku. To tutaj pochowano wnuka Mikołaja Reja- Andrzeja, który był zaufanym doradcą i tłumaczem Władysława IV Wazy. Obok świątyni znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna i sporych rozmiarów parking.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version