Pałac w Skoraszewicach
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Skoraszewice

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie gostyńskim w gminie Pępowo. Pierwsze wzmianki o wsi widniejącej pod nazwą Kuraszowice pochodzą z 1310 roku. Pierwszymi znanymi właścicielami była rodzina Awdańców. Od XVII wieku gospodarzyli tutaj Konarzewscy. Kolejnymi dziedzicami byli Wilkońcy, Bnińscy, Bojanowscy i Węsierscy. W 1885 roku miejscowość liczyła 28 domów i 253 mieszkańców. Ostatnimi właścicielami Skoraszewic była rodzina Sypniewskich. Po II wojnie światowej dobra rozparcelowano.

Koniecznie trzeba także wspomnieć, iż we wsi w 1831 roku przebywał w gościnie u Bojanowskich sam Adam Mickiewicz. Budynek w którym przebywał, znajdujący się pierwotnie w pobliżu pałacu, już niestety nie istnieje. Wieszcz miał brać udział także w polowaniu.

Kościół

Pierwsza świątynia w Skoraszewicach musiała istnieć już w połowie XIV wieku, spłonęła ona jednak w 1596 roku. Obecny kościół powstał w 1934 roku w miejscu poprzedniego obiektu. W jego wnętrzu znajduje się sporych rozmiarów, bo aż 2,25mx2,25 m. XVII wieczny obraz przedstawiający Hołd Trzech Króli dla Dzieciątka Jezus. Od XVIII wieku uważany jest za łaskami słynącymi. Płótno sprowadził dziedzic Adam Konarzewski z Rzymu. W Skoraszewicach pochowani są m.in. Walenty Bojanowski, ojciec bł. Edmunda Bojanowskiego i inni członkowie tego rodu.

Pałac

Pałac w Skoraszewicach należy do nietypowych rezydencji. Neoklasycystyczna bryła główna powstała w 1908 w roku z rąk wybitnego architekta Rogera Sławskiego połączona jest ze sporych rozmiarów starszą oficyną z łącznikiem. Wspominana oficyna jest zapewne poprzednim dworem, który zachował się do naszych czasów. Sprawia to i dzisiaj wrażenie dwóch rezydencji wzniesionych tuż obok siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomiędzy nimi powstał z czasem jakby dziedziniec wewnętrzny. Obiekt został wzniesiony dla Bernarda Sypniewskiego. Parterowy korpus główny nakryty jest dachem wielospadowym. Elementem dominującym jest dobrej klasy czterokolumnowy portyk wielkiego porządku. Do wejścia prowadzą szerokie schody. W szczątkowej formie zachowało się wyposażenie wnętrza tj. kominki oraz boazeria ścienna.

Wokół rozległy park z XIX wieku o powierzchni ok. 9 ha. Zespół pałacowo-parkowy jest ogrodzony płotem i niedostępny. Wystawiono także całość na sprzedaż.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA