Dwór w Skrzypni
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Skrzypnia

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Czermin. Miejscowość na kartach historii pojawia się w 1304 roku jako Scripne, jej ówczesnymi właścicielami byli Zarembowie, potem Skrzypińscy herbu Ogończyk. Stąd też wywodzi się rodzina Twardowskich, która często dopisywała sobie, że pochodzą „ze Skrzypny”. Wieś rozwinęła się dopiero za rodziny Kirschsteinów- w 1852 roku stała się własnością Juliusa Thiellmanna, a następnie po 1864 roku syna Henryka. Kolejnym dziedzicem z tego rodu był Colmar Kirschstein. Rodzina ta była znana z gospodarności, za ich czasów istniała tutaj gorzelnia, suszarnia ziemniaków, znajdowały się budynki inwentarskie i domy dla robotników folwarcznych. Po nim majątkiem zarządzała Eliza z Huldów, a następnie w 1938 roku jej syn Hubert.

Dwór

Rozległy dwór o formach klasycyzujących zbudowano w połowie XIX wieku prawdopodobnie dla nowego właściciela majątku Juliusa Thiellmanna Kirschsteina. Rezydencję na dużo bardziej okazałą przebudował Colmar Kirschstein- powstało wówczas skrzydło północne z elementami secesyjnymi oraz charakterystyczna wieża. Z uwagi na rozmach inwestycji niekiedy całość bywa określona także pałacem. Na fasadzie starszej części napis w języku łacińskim „w Trójcy siła”. Po II wojnie światowej dwór przekształcono na mieszkania komunalne.

Przyjechałem tutaj zaraz po informacji o sprzedaży rezydencji, która od dłuższego czasu czekała na nowego właściciela. Na miejscu zastałem zabytek w tragicznym stanie technicznym. Obiekt był jeszcze zamieszkany przez dwie rodziny, które niebawem mają się stąd wyprowadzić. Przed nowym właścicielem stoi niezwykle trudne zadanie- kibicuję jednak z całego serca, ponieważ lata gospodarowania miejscem przez Skarb Państwa doprowadziły obiekt do ruiny. Z czasem dostępność tego miejsca może być znacznie ograniczona.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version