kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  muzeum,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Skulsk

Booking.com

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy Skulsk. Miejscowość położona jest między trzema jeziorami na malowniczych terenach Pojezierza Wielkopolskiego. Na terenie gminy znajduje się ponadto Nadgoplański Park Tysiąclecia z chronionymi obszarami fauny i flory. Pierwsze wzmianka o Skulsku w dokumentach historycznych pojawia się 1249 roku. Wówczas ziemią tą władał książę Kazimierz Konradowic zwany Kujawskim, syn Konrada Mazowieckiego, a ojciec Władysława Łokietka. Pierwotnie miejscowością zarządzały Siostry Norbertanki ze Strzelna, następnie biskupstwo włocławskie, aby ostatecznie w 1409 roku za Władysława Jagiełły stać się miastem królewskim.

Rozwój Skulska został zatamowany przez najazd wojsk szwedzkich, a na domiar złego całość spłonęła w pożarze. Pod odbudowie w XIX wieku miejscowość weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a potem Królestwa Polskiego. Wówczas, także za sprawą osiedlających się tutaj Żydów, Skulsk odżył gospodarczo- pojawiły się zakłady tkackie, trudniono się wyrobem sieci, rybołówstwem, a także był to znaczący… ośrodek produkcyjny obrazów i drzeworytów religijnych tworzonych przez tzw. obraźników. Miejscowość została zdegradowana do pozycji wsi w 1870 roku.

Kościół

Uważa się, że skulska parafia jest jedną z najstarszych w diecezji włocławskiej, ponoć mogła powstać już za czasów diecezji kruszwickiej. Z istnieniem pierwszej świątyni w tym miejscu związana jest legenda o Bolesławie Chrobrym. Kiedy król przebywał w pobliskiej Kruszwicy wybrał się na polowanie i trafił na tutejsze zabagnione i zalesione tereny. W pewnym momencie jego psy zatrzymały się obok figurki Matki Boskiej Bolesnej i warując składały jej cześć. Władca odczytał to jako znak, więc postanowił wybudować tutaj kaplicę i polecił jej opiece siebie i cały królewski dwór. Obok rozrastała się osada, a na miejscu kaplicy z czasem pojawiały się nowe świątynie, które podobnie jak miasto były niszczone.

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skulsku
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skulsku

Współcześnie istniejący kościół, zwany także Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, powstał na początku XIX wieku, po czym został powiększony w latach 1881-1890. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka, czworoboczna wieża. Wnętrze zdobi niezwykle barwna polichromia. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest gotycka Pieta ze szkoły dolnośląskiej pochodząca z 1420 roku, która cudem przetrwała wszystkie wojny oraz pożary. Została koronowana 3 czerwca 1997 przez papieża Jana Pawła II podczas kolejnej pielgrzymki do Polski.

Wnętrze Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skulsku
Wnętrze Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skulsku

Przy świątyni w niewielkim budynku znajduje się izba pamięci imienia Stefana Wajchta, zasłużonego lokalnego działacza. W latach 1911- 1951 kierował szkołą w Skulsku, był wielkim miłośnikiem Ziemi Skulskiej, jej historykiem i fotografem, patriotą i społecznikiem.

Izba Pamięci w Skulsku

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA