Sławin
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  Zabytek techniki

Sławin

Booking.com

Wieś w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski, nad Prosną. Liczy około 250 mieszkańców. Położona przy drodze Kalisz- Wieruszów (450).

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1336 roku. Jej właścicielem byli m. in. Szyszkowscy, Sokołowscy, zakon Jezuitów z Kalisza, Orzelscy, Obrębscy, Radomiccy, Chotkowscy, Sapieha, Koźmińscy, Kurczewscy, Brodziccy, Szczepkowscy (kaplica grobowa w Gostyczynie). Po roku 1900 majątek sławiński przeszedł w ręce banku pruskiego i został rozparcelowany. W 1905 roku urodził się tutaj Józef Kut, błogosławiony kościoła katolickiego- przed rodzinnym domem tablica pamiątkowa.

Dwór

Założenie dworskie jest położone po północnej stronie płytkiej doliny przy ujściu Baryczy do rzeki Ołobok. Wzniesiono go w końcu 3 ćw. XIX wieku. Jest to obiekt murowany, częściowo podpiwniczony, parterowy z wysokim poddaszem, nakrytym dachem naczołkowym. Ganek frontowy otwarty trzema otworami arkadowymi. Obecnie własność prywatna, niedostępny.

Młyn wodny

Drewniany młyn wodny z 1929 roku. Obecnie właność prywatna.

Słup przydrożny

Znajduje się po prawej stronie drogi z Ołoboku do Psar. Na słupie znajdują się rzeźby Pawła Brylińskiego- Chrystus Frasobliwy i św. Benon.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; M. Olejniczak. Gmina Sieroszewice. Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA