Sławin
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  Zabytek techniki

Sławin

Wieś w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski, nad Prosną. Liczy około 250 mieszkańców. Położona przy drodze Kalisz- Wieruszów (450).

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1336 roku. Jej właścicielem byli m. in. Szyszkowscy, Sokołowscy, zakon Jezuitów z Kalisza, Orzelscy, Obrębscy, Radomiccy, Chotkowscy, Sapieha, Koźmińscy, Kurczewscy, Brodziccy, Szczepkowscy (kaplica grobowa w Gostyczynie). Po roku 1900 majątek sławiński przeszedł w ręce banku pruskiego i został rozparcelowany. W 1905 roku urodził się tutaj Józef Kut, błogosławiony kościoła katolickiego- przed rodzinnym domem tablica pamiątkowa.

Dwór

Założenie dworskie jest położone po północnej stronie płytkiej doliny przy ujściu Baryczy do rzeki Ołobok. Wzniesiono go w końcu 3 ćw. XIX wieku. Jest to obiekt murowany, częściowo podpiwniczony, parterowy z wysokim poddaszem, nakrytym dachem naczołkowym. Ganek frontowy otwarty trzema otworami arkadowymi. Obecnie własność prywatna, niedostępny.

Młyn wodny

Drewniany młyn wodny z 1929 roku. Obecnie właność prywatna.

Słup przydrożny

Znajduje się po prawej stronie drogi z Ołoboku do Psar. Na słupie znajdują się rzeźby Pawła Brylińskiego- Chrystus Frasobliwy i św. Benon.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; M. Olejniczak. Gmina Sieroszewice. Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version