Kościół w Sławnie
kościół drewniany,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Sławno

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim w gminie Kiszkowo. Pierwsze informacje ze źródeł historycznych pochodzą z początku XI wieku. W 1219 roku Sławno zostaje zajęte przez księcia Władysława III Laskonogiego. Kolejne wzmianki z 1235 roku świadczą o przekazaniu wsi rodowej arcybiskupa Henryka Kietlicza arcybiskupom gnieźnieńskim. Niecałe sto lat później Sławno zostaje spalone przez krzyżaków. Pierwsze potwierdzone informacje o tutejszej parafii pochodzą z z 1348 roku. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Murowany kościół pw. św. Mikołaja z 1844 roku z wcześniejszą kaplicą św. Jana Nepomucena z 1776 roku z fundacji Węsierskich. Wcześniejsza świątynia wzniesiona w tym miejscu w połowie XVIII wieku z inicjatywy Aleksandra Łubieńskiego spłonęła w pożarze.

Kościół drewniany

Kościół, a właściwie kaplica cmentarna pw. św. Rozalii to zabytek pochodzący z 1785 roku. Niezwykłe jest jego usytuowania na szczycie wzgórza otoczonego cmentarzem, który to powstał w miejscu dawnego grodziska stożkowatego. Najstarszy zachowany grób pochodzi z połowy XIX wieku.

Fundatorem świątyni był ksiądz Józef Sztolzman, który został pochowany w przykościelnej krypcie. Decyzja o lokalizacji świątyni w tym miejscu jest ponoć wynikiem objawienia, którego doznał pastuszek- miał on zobaczyć w pobliżu wzgórza św. Rozalię. Jest to obiekt o konstrukcji zrębowej z szalunkiem, orientowany, wzniesiony na planie prostokąta z węższym prezbiterium. We wnętrzu polichromia z motywem girland – w tym róży, kojarzonej właśnie ze św. Rozalią.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version