Kościół w Sławnie
kościół drewniany,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Sławno

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim w gminie Kiszkowo. Pierwsze informacje ze źródeł historycznych pochodzą z początku XI wieku. W 1219 roku Sławno zostaje zajęte przez księcia Władysława III Laskonogiego. Kolejne wzmianki z 1235 roku świadczą o przekazaniu wsi rodowej arcybiskupa Henryka Kietlicza arcybiskupom gnieźnieńskim. Niecałe sto lat później Sławno zostaje spalone przez krzyżaków. Pierwsze potwierdzone informacje o tutejszej parafii pochodzą z z 1348 roku. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Murowany kościół pw. św. Mikołaja z 1844 roku z wcześniejszą kaplicą św. Jana Nepomucena z 1776 roku z fundacji Węsierskich. Wcześniejsza świątynia wzniesiona w tym miejscu w połowie XVIII wieku z inicjatywy Aleksandra Łubieńskiego spłonęła w pożarze.

Kościół drewniany

Kościół, a właściwie kaplica cmentarna pw. św. Rozalii to zabytek pochodzący z 1785 roku. Niezwykłe jest jego usytuowania na szczycie wzgórza otoczonego cmentarzem, który to powstał w miejscu dawnego grodziska stożkowatego. Najstarszy zachowany grób pochodzi z połowy XIX wieku.

Fundatorem świątyni był ksiądz Józef Sztolzman, który został pochowany w przykościelnej krypcie. Decyzja o lokalizacji świątyni w tym miejscu jest ponoć wynikiem objawienia, którego doznał pastuszek- miał on zobaczyć w pobliżu wzgórza św. Rozalię. Jest to obiekt o konstrukcji zrębowej z szalunkiem, orientowany, wzniesiony na planie prostokąta z węższym prezbiterium. We wnętrzu polichromia z motywem girland – w tym róży, kojarzonej właśnie ze św. Rozalią.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA