Pałac w Sławsku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Sławsk

Wieś leżąca w powiecie konińskim, w gminie Rzgów. Pierwsze informacje w źródłach pisanych pojawiają się już w 1145 roku, co stawia Sławsk wśród starszych miejscowości regionu. Zapewne nie bez znaczenia jest fakt lokalizacji wsi tuż nad brzegiem Warty. W średniowieczu Sławsk stanowił własność klasztoru w nieodległym Lądzie. W 1462 roku pojawia się wzmianka o dzierżawcy Janie Królikowskim. Po nim władał tutaj rycerz Marcin ze Sławska, który jak wiadomo miał tutaj warowną siedzibę z solidnymi wałami. Dalej wieś należała do m.in. Sławskich, Konarzewskich, Nowomiejskich, Rozdrażewskich, Racięskich, Kretkowskich, Walknowskich czy Baranowskich. W pierwszej połowie XVIII wieku władał tutaj Maciej Leszczyc Zielonacki. Kolejni właściciela Sławska to rodzina Rudzkich herbu Wąż oraz Bystramowie herbu Tarnawa.

Sławsk może poszczycić się bardzo dobrej klasy tablicami informacyjnymi przydatnymi każdemu turyście. Jest to powiązane z całkiem udaną akcją promocyjną pn. ,,Dzień dobry, jestem Sławsk„.

Pałac

Pałac w Sławsku oprócz oczywistych walorów związanych z usytuowaniem nad nadwarciańską skarpą ma długą oraz ciekawą historią, która kryje zapewne jeszcze niejedną tajemnicę. Obecnie istniejący zabytek powstał w drugiej połowie wieku XVIII dla Stefana Zielonackiego w formie murowanego dworu. Następnie w latach 1837-1845 dwór przebudowano przez Jana Wężyka Rudzkiego do obecnej postaci neorenesansowej rezydencji, która ze względu na swój reprezentacyjny charakter została zaliczona do grona pałaców. Historia pierwszej siedziby ziemiańskiej w tym miejscu sięga średniowiecza, źródła wspominają bowiem o istnieniu najpierw drewnianej, a później murowanej konstrukcji wzniesionej dla niejakiego rycerza Marcina ze Sławska.

Pałac w Sławsku

Niezwykle ciekawego okrycia dokonano przypadkiem w 2007 i 2017 roku podczas prac ziemnych w okolicach obecnego portyku elewacji frontowej. Znaleziono wówczas relikty nieznanej dotychczas budowli w postaci podwalin z kamieni spajanych zaprawą glinianą i ścian przyziemia wykonanych z cegieł ceramicznych tzw. „palcówek” na zaprawie wapiennej. Oprócz fundamentów odkryto także bogatą ornamentykę oraz renesansowe kafle, których klasa porównywana jest z tymi znajdującymi się na wawelskim zamku. Dokonano również analizy archeologicznej pałacu i potwierdzono średniowieczny rodowód części fundamentów. Niewątpliwie rewelacje te nowi właściciele, którzy remontują obecnie pałac będą mogli wykorzystać jako kolejny atut budowli. Na razie pałac jest niedostępny.

Kościół

Parafia w Sławsku wzmiankowana była już w XIV wieku. Obecna świątynia wzniesiona w miejscu poprzedniej powstała w 1614 roku. Została ona ufundowana przez Sabinę Annę Racięcką. Późniejsze przebudowy z XVIII i XIX wieku zatarły pierwotny wygląd świątyni. Jest to jednonawowy obiekt murowany z cegieł na kamiennym cokole. Od zachodniej strony przylega półkolista, charakterystyczna wieża. We wnętrzu zgromadzono dzieła sztuki z różnych epok historycznych- w tym renesansu i baroku. Najciekawszym elementem, stanowiącym całkowity unikat, jest zlokalizowana przy wejściu do kościoła tzw. Wenus ze Sławska, czyli kamienna kropielnica pochodząca jeszcze z czasów pogańskich. Na naczyniu wyrzeźbiono wizerunek nagiej, ciężarnej kobiety. Uważa się, że to jedyny znany przykład na terenie Polski stanowiący okaz adaptacji misy kultowej do celów chrześcijańskiego obrządku religijnego.

Przystań

Nad brzegiem Warty, w sąsiedztwie pałacu, zlokalizowano niewielką przystań z tablicami informacyjnymi oraz drewnianą wiatą. Tuż obok znajduje się przeprawa promowa.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version