atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Ślesin

Booking.com

Miasto położone w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Według miejscowej legendy nazwę miastu nadano od rodu Szleszy, który zasiedlił we wczesnym średniowieczu okoliczne pola nad jeziorem. Pierwsze informacje w historycznych kronikach pojawiają się w 1231 roku w dokumencie księcia Konrada I Mazowieckiego. Prawa miejskie nadano Ślesinowi w kolejnym stuleciu w 1358 roku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Z tego okresu pochodzi układ urbanistyczny ośrodka, które od samego początku do dzisiaj opiera się na małomiasteczkowej zabudowie z murowanymi parterowymi domami. Korzystne położenie na szlaku handlowym łączącym Wielkopolskę z Mazowszem przyczyniło się wprawdzie do bogacenia miasteczka, lecz przez to nie omijały ośrodek wojny oraz choroby. Wraz z handlem w okolicach wytworzył się żargon zwany „kminą ochweśnicką”, którym posługiwali się wysłannicy skulskich malarzy tworzących obrazy kultu maryjnego.

Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie
Jezioro Ślesińskie

Miasto dotknięte w XVI wieku potopem szwedzkim przechodzi kolejne problemy- położone nad jeziorem doznaje w 1725 roku sporych szkód w wyniku powodzi. Od 1793 roku Ślesin znalazł się pod zaborem pruskim. Wówczas ośrodek zamieszkiwało w tym okresie… zaledwie 175 mieszkańców. W 1807 roku znalazło się w Księstwie Warszawskim utworzonym na mocy traktatów pokojowych Cesarstwa Francji, królestwa Prus i Cesarstwa Rosji. W 1815 roku było to już Królestwo Polskie. 10 lat później mieszkało tutaj 881 osób. Warto wspomnieć, iż w czasie zrywu niepodległościowego z 1863 roku ciężkie walki toczyły się w pobliskim Ignacewie. Pod koniec XIX wieku w Ślesinie pojawiają się pierwsze warsztaty krawieckie. Z czasem montowano tam pierwsze maszyny do szycia. W 1921 roku Ślesin odzyskał utracone wcześniej prawa miejskie posiadając populację liczącą 2 078 osób i 209 domów. Obecnie ośrodek kojarzony jest głównie z pięknym jeziorem, bulwarami oraz parkiem.

Łuk Triumfalny

W momencie, kiedy na początku XIX wieku miasto znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego wśród Polaków panował optymizm z postacią Napoleona Bonaparte. W 1812 roku mieszkańcy budują stojący do dzisiaj Łuk Triumfalny, który jest symbolem Ślesina. Miało to także swój drugi cel, nie tylko liczono wówczas na odzyskanie przez ojczyznę niepodległości, ale i na… uchronienie się od wysokich danin na rzecz armii. Brama składa się z głównej, półkoliście zamkniętej arkady i dwóch niższych, bocznych, które służą za przejścia dla pieszych i jest skromnym odpowiednikiem paryskich lub warszawskich łuków. Zwieńczeniem bramy według niektórych źródeł miał być autentyczny Orzeł Napoleoński, choć bardziej wnikliwe badania wskazują na to, że dziedzic z Piotrkowic kazał tam umieścić orła pruskiego. Czy Napoleon faktycznie widział ślesińską bramę? Tego chyba nigdy się nie dowiemy, lecz faktem jest, że przez miasteczko wiódł trakt, którym maszerowały cesarskie wojska. We wrześniu 2012 roku Brama Napoleona została przemalowana, a w parku postawiono Pomnik Cesarza Francuzów.

Kościół

Kościół Świętego Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza wybudowany w latach 1907–1910 w stylu neogotyckim na miejscu starszego gotyckiego. Ze starszego wyposażenia posiada późnobarokowy obraz św. Mikołaja Biskupa z końca XVIII wieku znajdujący się w ołtarzu bocznym.

Kościół w Ślesinie
Kościół w Ślesinie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA