Dwór w Słodkowie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat turecki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Słodków

Booking.com

Wieś położona w powiecie tureckim w gminie Turek. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w XIV wieku. Pierwotnie miała być własnością arcybiskupów gnieźnieńskich, podobnie zresztą jak położony tuż obok Turek. Początkowo wieś występowała pod różnymi nazwami, w tym Szlothkowo czy Zlotcow. W XIX wieku miejscowy folwark liczył niespełna 300 ha gruntów. W 1912 roku właścicielem wsi był Teodor Sznerr, a następnie od lat 20. XX wieku rodzina Daniszewskich, która gospodarowała tutaj do wybuchu II wojny światowej.

Dwór

Parterowy, murowany dwór w Słodkowie powstał w połowie XIX wieku. Rezydencja ta należy do nurtu skromnej architektury klasycystycznej powstającej na terenach Królestwa Kongresowego. Charakterystycznym elementem dworu jest nawiązujący do klasycyzmu ganek wzniesiony na czterech pseudotoskańskich kolumnach, dźwigających drewniany, trójkątny naczółek. W elewacji wschodniej na osi symetrii znajduje się piętrowy ryzalit o dwóch osiach. Od północy do dworu przylega nowsze, podłużne parterowe skrzydło, mieszczące niegdyś pomieszczenia dla służby. Ta część jest całkowicie pozbawiona jakiekolwiek dekoracji. Po wygnaniu prawowitych właścicieli po II wojnie światowej do lat 60. XX wieku dwór był zarządzany przez Nadleśnictwo Turek, a następnie przez miejscowy samorząd.

Wokół znajduje się park krajobrazowy z alejkami. Miejsce to przechodziło w 2006 roku remont, lecz od tego czasu zdążyło się trochę zestarzeć, a park został ponownie zaniedbany. Do niedawna we wnętrzu dworu znajdowała się biblioteka, lecz po pożarze poddasza została przeniesiona do miejscowej szkoły podstawowej. Pozostałe pomieszczenia zajmowane są przez lokatorów. Miejsce dostępne z zewnątrz.


Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA