Kościół w Słomowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Słomowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Rogoźno. Pierwsze informacje w źródłach pisanych pojawiają się na przełomie XIV i XV wieku. Według akt wizytacyjnych przeprowadzonych przez archidiakona poznańskiego Świętosława Strzałkowskiego z lat 1628-29 fundacji miejscowej parafii dokonał podstoli poznański Gerward ze swoim synem Piotrkiem/Pietrzykiem: dziedzic Słomowa, w czwartek przed niedzielą Przewodnią Paschy 1396 roku.

Wiek XX należał do rodziny Turno, która to wspominana jest w Słomowie do dzisiaj. Co ciekawe Jan wprowadził lokalną walutę zwaną od nazwiska „Turnianki”. Tymi pieniędzmi wypłacano pensję pracownikom majątku, którzy w miejscowych sklepach mogli nimi płacić za zakupy. W posiadaniu Turnów wieś pozostawała do 1939 roku. W czasie II wojny światowej majątek zajmowali Niemcy, następnie na mocy ustawy o reformie rolnej, dobra zostały przejęte na rzecz skarbu państwa.

Pałac

Pałac zbudowano w latach 1904-1906 dla Jana Turno i jego żony Ludwiki z Mycielskich. Rezydencja została zaprojektowana przez Stanisława Boreckiego, który to wzorował się na wersalskim pałacu Petit Trianon. Cechą charakterystyczną obu rezydencji jest czterokolumnowy portyk wielkiego porządku, przyścienne kolumny, balustradowa attyka kryjąca czterospadowy dach czy plan budowli. Co je różni? Przede wszystkim opłakany stan zabytku w Słomowie… Jest on wprawdzie właściwie zabezpieczony, jednak problemem jest brak odpowiedniego wykorzystania, co przyczynia się do degradacji zabytku. Z wyposażenia na uwagę zasługiwały drewniana balustrada schodowa zdobiona motywem winorośli, stolarka drzwiowa, częściowo wzbogacona rozetkami i wzorem roślinnym oraz ornamentowane klamki. Po części jest już to nieaktualne… Ponoć w 2015 roku wysiedlono ostatnią lokatorkę i zaczęła się regularna kradzież wszystkiego, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Zniknęły drzwi oraz okazałe i charakterystyczne elementy balustrady schodów, w tym bogato rzeźbione słupy w sieni na parterze. Po tym wydarzeniu zamurowano wejścia i zabezpieczono zabytek, który stał się niedostępny… Chyba jednak trochę za późno.

W bezpośredniej bliskości wzniesiono niskie ogrodzenie murowane z cegły, tynkowane, z balustradą ceramiczną o motywie tzw. jajownika. Pałac otoczony jest zaniedbanym parkiem krajobrazowym. Obok znajduje się także oficyna oraz dawna rządcówka z drewnianymi galeriami. Ponoć założenie pałacowe odzyskali potomkowie dawnych właścicieli- pozostaje trzymać kciuki, aby zostało ono zagospodarowane we właściwy sposób.

Kościół dworski

W pewnej odległości od pałacu znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony z fundacji rodziny Turno w latach 1904-1906. Podobnie jak pałac projektował go Stanisław Borecki, który czerpał garściami z antyku. Niepozorna świątynia całe piękno ukazuje od frontu. Umieszczono tam zupełnie unikatowy portal wejściowy wykuty z serpentynu, ozdobiony niezwykle bogatą secesyjną dekoracją. Płyciny wykonane z brązu przedstawiają muzykujące anioły. Tuż obok wmurowano tablicę fundacyjną.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA