dwór
Śmiłów

Śmiłów

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 200 mieszkańców, położona jest nad Prosną. Ostatni właściciele to Anna Graeve i jej mąż Jan Pętkowski.

Dwór

Ruiny dworu pochodzącego  z 2 połowy XVIII wieku; rozbudowany i przebudowany w XIX, częściowo rozebrany w drugiej połowie XX wieku. Murowany z cegły, kamienia i rudy darniowej.
Stosunkowo najlepiej zachowane są piwnice, sklepione kolebkowo. Obiekt jest w bardzo złym stanie, od dawna nie posiada już dachu, a najwyższe partie murów zachowały się do wysokości ok. 4 metrów. Znajduje się w parku należącym do Skarbu Państwa na małym wzniesieniu. Ciężko jest dojrzeć tą ciekawą ruinę z powodu rosnąch dookoła licznych drzew i krzewów- nawet we wnętrzu rośnie przynajmniej kilka….

Park

Jest to park pomajątkowy, XIX wieczny, o powierzchni 6,28 ha. Teren parku jest falisty i przylega równolegle do wysokiego brzegu Prosny. W parku można spotkać potężne dęby szypułkowe dochodzące w obwodzie do 6 m, okazałe lipy drobnolistne w obwodach do 4 m, a także świerki pospolite, jesiony oraz jawory.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski,materiały własneFot. Aleksander Liebert

2

2 thoughts on “Śmiłów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast