dwór,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Śmiłów

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski, nad Prosną. Liczy około 200 mieszkańców, położona jest nad Prosną. Ostatni właściciele to Anna Graeve i jej mąż Jan Pętkowski.

Dwór

Ruiny dworu pochodzącego  z 2 połowy XVIII wieku; rozbudowany i przebudowany w XIX, częściowo rozebrany w drugiej połowie XX wieku. Murowany z cegły, kamienia i rudy darniowej.
Stosunkowo najlepiej zachowane są piwnice, sklepione kolebkowo. Obiekt jest w bardzo złym stanie, od dawna nie posiada już dachu, a najwyższe partie murów zachowały się do wysokości ok. 4 metrów. Znajduje się w parku należącym do Skarbu Państwa na małym wzniesieniu. Ciężko jest dojrzeć tą ciekawą ruinę z powodu rosnąch dookoła licznych drzew i krzewów- nawet we wnętrzu rośnie przynajmniej kilka….

Park

Jest to park pomajątkowy, XIX wieczny, o powierzchni 6,28 ha. Teren parku jest falisty i przylega równolegle do wysokiego brzegu Prosny. W parku można spotkać potężne dęby szypułkowe dochodzące w obwodzie do 6 m, okazałe lipy drobnolistne w obwodach do 4 m, a także świerki pospolite, jesiony oraz jawory.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski,materiały własneFot. Aleksander Liebert

3 komentarze

  • Leszek

    Też mnie interesuje co się działo z tym parkiem tym bardziej że jest to powiązane z Gostyczyna plebania, kościół wszystko jest pod konserwatorem. Wszystko pochodzi z jednego okresu 🤔🤔bardzo mnie interesuje co się z tym działo. Patrząc na przykładzie parku w Ociążu, gdzie bglyło ponad 150 gatunków drzew i krzewów 🤔🤔to tu mogło być podobnie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA