dwór,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Śmiłów

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski, nad Prosną. Liczy około 200 mieszkańców, położona jest nad Prosną. Ostatni właściciele to Anna Graeve i jej mąż Jan Pętkowski.

Dwór

Ruiny dworu pochodzącego  z 2 połowy XVIII wieku; rozbudowany i przebudowany w XIX, częściowo rozebrany w drugiej połowie XX wieku. Murowany z cegły, kamienia i rudy darniowej.
Stosunkowo najlepiej zachowane są piwnice, sklepione kolebkowo. Obiekt jest w bardzo złym stanie, od dawna nie posiada już dachu, a najwyższe partie murów zachowały się do wysokości ok. 4 metrów. Znajduje się w parku należącym do Skarbu Państwa na małym wzniesieniu. Ciężko jest dojrzeć tą ciekawą ruinę z powodu rosnąch dookoła licznych drzew i krzewów- nawet we wnętrzu rośnie przynajmniej kilka….

Park

Jest to park pomajątkowy, XIX wieczny, o powierzchni 6,28 ha. Teren parku jest falisty i przylega równolegle do wysokiego brzegu Prosny. W parku można spotkać potężne dęby szypułkowe dochodzące w obwodzie do 6 m, okazałe lipy drobnolistne w obwodach do 4 m, a także świerki pospolite, jesiony oraz jawory.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski,materiały własneFot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

3 komentarze

  • Leszek

    Też mnie interesuje co się działo z tym parkiem tym bardziej że jest to powiązane z Gostyczyna plebania, kościół wszystko jest pod konserwatorem. Wszystko pochodzi z jednego okresu 🤔🤔bardzo mnie interesuje co się z tym działo. Patrząc na przykładzie parku w Ociążu, gdzie bglyło ponad 150 gatunków drzew i krzewów 🤔🤔to tu mogło być podobnie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version